Ogrzewanie ścienne – czym się charakteryzuje?

Zamontowane ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w połączeniu z ekologicznymi źródłami energii. Obok niego na popularności zyskuje również ogrzewanie ścienne. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje ogrzewania ściennego oraz co je wyróżnia.

Czym charakteryzuje się ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne działa na analogicznych zasadach jak to podłogowe, z tą różnicą, że instalacja grzewcza jest wbudowana w ściany. Proces ogrzewania zachodzi więc podobnie – poprzez stopniowe emitowanie ciepła. Dzięki temu ma ono dużą wydajność, pozwala na równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. W praktyce oznacza to, że jeżeli zamotujesz ogrzewanie ścienne w swoim domu lub mieszkaniu, łatwiej i szybciej dostosujesz temperaturę do swoich potrzeb.

Inną cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że jest przyjazne dla alergików i astmatyków. Ogrzewanie w ścianie nie powoduje nadmiernego wysuszania powietrza w pomieszczeniach oraz nie wywołuje konwekcji odpowiedzialnej za krążenie w powietrzu kurzu i alergenów. Co więcej, dzięki temu, że znajduje się w ścianach, zapobiega także ich zawilgoceniu. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie płaszczyznowe tego typu, zadbasz o zdrowie domowników i ograniczysz ryzyko powstawania pleśni na ścianach.

Ponadto ogrzewanie ścienne ma inne zalety, takie jak niski koszt instalacji i eksploatacji. Wyróżnia się również estetyką z uwagi na brak rur i kaloryferów.

Ogrzewanie ścienne

Rodzaje ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne można podzielić na trzy rodzaje. Sprawdź, czym się wyróżnia każdy z nich.

Wodne ogrzewanie w ścianach

Ogrzewanie ścienne wodne bazuje na rozmieszczonych w ścianach rurkach PE, czyli wykonanych z polietylenu. To w nich będzie płynąć woda, która ogrzeje pomieszczenia poprzez równomierne rozprowadzanie ciepła. Rurki te mogą zostać ułożone pionowo, poziomo lub faliście za płytami gipsowo-kartonowymi lub w warstwie podtynkowej. Gdy zdecydujesz się na ten typ ogrzewania, możesz połączyć go z pompą ciepła, jak również z kotłem gazowym czy tym na paliwo stałe.

Elektryczne ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne elektryczne bazuje na wbudowanych w ścianę specjalnych elektrycznych matach grzewczych lub kablach. Jest łatwe w montażu, ponieważ nie wymaga mokrych prac oraz zakupu i instalacji jakichkolwiek źródeł ciepła. Do jego obsługi wystarczą małe panele sterujące w każdym z pomieszczeń, które pozwolą ustawić wymaganą temperaturę. Jeżeli chcesz wybrać ten rodzaj ogrzewania, rozważ również inwestycję w panele fotowoltaiczne, które świetnie z nim współpracują. 

Powietrzne ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie w ścianie w wersji powietrznej wymaga wbudowania w ściany specjalnych kanałów, którymi będzie mogło przepływać powietrze. Z uwagi na to, montaż tego rodzaju ogrzewania ściennego jest nieco bardziej skomplikowany i wiąże się ze zwiększeniem grubości ścian. Natomiast świetnie współpracuje z pompami ciepła i systemami rekuperacji.

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne – na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne ma wiele zalet. Zanim jednak podejmiesz decyzję o jego montażu, musisz pamiętać o pewnych ograniczeniach związanych z tym rozwiązaniem. System ogrzewania ściennego nie może zostać przysłonięty meblami, a podczas wieszania obrazów czy półek należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić instalacji wkrętem czy gwoździem. Podczas planowania tego typu ogrzewania musisz uwzględnić także straty ciepła w ścianach zewnętrznych. Dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję o montażu ogrzewania ściennego, upewnij się, że Twój dom lub mieszkanie spełnia wszystkie niezbędne warunki.