Oświetlenie cyfrowe – czym jest i jak działa?

Wykorzystane oświetlenie cyfrowe w klubie

W czasie coraz szybciej rozwijających się technologii oświetlenie cyfrowe staje się coraz bardziej popularne. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się co to jest oświetlenie cyfrowe i jak działa oraz dodatkowo, jakie są zalety korzystania z tego systemu w domu i firmie.

Oświetlenie cyfrowe to indywidualnie sterowane sekcje świetlne, które dzięki wykorzystaniu mikroprocesorów sterujących pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów świetlnych. Oświetleniem cyfrowym można dziś sterować ze znacznie większą precyzją, co zapewnia lepszą wydajność i jakość światła, ale również elastyczność.

Oświetlenie cyfrowe – jak zacząć?

Jeśli chcesz zacząć korzystać z oświetlenia cyfrowego, niezbędny będzie wybór odpowiednich akcesoriów do stworzenia Twojego własnego systemu. Na początek powinniśmy wybrać odpowiednie źródło światła do naszej instalacji. Najczęściej wybierana jest tutaj taśma LED cyfrowa, która dostępna jest w wersji RGB lub RGBW. W zależności od wybranego rodzaju taśmy, mamy tutaj albo zasilanie 5V (sterowanie co 1 diodę), 12V (sterowanie co 3 diody) i 24V (sterowanie co 6 diod). Oświetlenie cyfrowe 5V jest najczęściej wykorzystywane, kiedy chcemy zbudować krótki odcinek Ledów, z indywidualnym sterowaniem każdej diody. Taśmy 12V wykorzystywane są w przypadku dłuższych odcinków, a Ledy 24V w obszernych instalacjach oświetleniowych.

Sterowanie oświetleniem cyfrowym

Następnym krokiem w tworzeniu instalacji oświetlenia cyfrowego będzie wybór odpowiedniego systemu sterowania. Sterownik LED cyfrowy powinien być dobrany odpowiednio do wersji instalacji (RGB/RGBW), a cała jej moc nie powinna przewyższać maksymalnego obciążenia kontrolera. Sterowniki cyfrowe występują w wersji standardowej sterowanej pilotem lub aplikacją, tworzące efekty świetlne w rytm grającej muzyki (wersja z mikrofonem bądź Mini-Jack), a także wersje specjalistyczne do oświetlenia schodów i korytarzy.

Wybór zasilacza do cyfrowych LED

Ostatnim krokiem tworzenia instalacji oświetlenia cyfrowego jest wybór odpowiedniego systemu zasilania. W przypadku wersji 5V zasilanie powinniśmy podłączyć co 2,5m, w 12V co 5m, a w przypadku modeli 24V co 10 metrów. Moc zasilaczy powinna być zawsze wyższa od mocy podłączonych LED przy zachowaniu przynajmniej 10% zapasu mocy.

Instalacja systemu oświetlenia cyfrowego

Po dobraniu odpowiednich komponentów systemu oświetlenia cyfrowego kolejnym krokiem jest jego instalacja. W zależności od wybranego rodzaju oświetlenia może to być prosty proces lub może wymagać bardziej złożonego okablowania. Pamiętaj, aby przy podłączaniu cyfrowych LED zwrócić uwagę na kierunkowość sygnału (strzałki na taśmie LED), a także na to, aby postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do systemu.

Nauka podstaw sterowania

Po zainstalowaniu cyfrowego systemu oświetleniowego nadszedł czas, aby nauczyć się podstaw jego obsługi. Większość systemów jest wyposażona w kontroler, który pozwala dostosować ustawienia podłączonych LED. Za pomocą tego kontrolera (pilot lub sterownik naścienny) możesz włączać i wyłączać światła, przyciemniać je, zmieniać jego kolor i nie tylko. Eksperymentuj z różnymi ustawieniami, aby zobaczyć, co najlepiej wygląda w Twojej przestrzeni. Do sterowania oświetleniem cyfrowym możesz wykorzystać również swój smartfon, dzięki dedykowanej aplikacji dostępnej w sklepie Play.

Oświetlenie cyfrowe – nowoczesny system na miarę XXI wieku

Oświetlenie cyfrowe to świetny sposób na efektowne oświetlenie wnętrz domów, firmy, reklam czy banerów. Dzięki możliwości tworzenia wielu indywidualnych efektów świetlnych jest to system niezwykle elastyczny, który zawsze dopasujesz do swoich własnych, indywidualnych potrzeb. Ogromną zaletą oświetlenia cyfrowego jest jego zwiększona elastyczność, jaką oferuje w porównaniu z tradycyjnymi systemami oświetleniowymi. Wykorzystując oświetlenie cyfrowe, można w łatwy i szybki sposób zmienić kolor światła, zdecydować się na jeden z wielu wbudowanych efektów świetlnych, czy nawet tworzyć swoje własne, indywidualne programy świetlne. Tak ogromne możliwości personalizacji oświetlenia cyfrowego sprawiły, że jest to system, który idealnie dopasujesz do każdej przestrzeni i okazji.