Parafina kontra soja – które świece są lepszy wyborem?

Kobieta trzyma w dłoni świece sojową

Świece sojowe podbijają serca kolejnych klientów. Grupa osób świadomie wybierająca ten typ wosku jest z roku na rok coraz większa. Dlaczego? Rośnie nasza świadomość dotycząca szkodliwości parafiny, jej nie ekologiczności, a także tego, że wcale nie jest tak dużo tańsza.

Ekonomia kontra środowisko

Świece sojowe są bezsprzecznie uznawane za znacznie bardziej ekologiczne. Tworzy się w końcu z utwardzonego oleju roślinnego pozyskiwanego najczęściej z ekologicznych upraw soi. Producenci tego typu produktów dokładają sporo starań, aby produkcja świec sojowych w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływała na środowisko. Parafina to zupełnie inny produkt. Przede wszystkim pozyskiwana jest ona przy destylacji ropy naftowej, co już zapowiada, że nie jest to produkt ekologiczny. Ponadto, w jej składzie znajdują się bezen czy toluen, które uwalniane do atmosfery szkodzą zarówno nam, jak i środowisku.

Są jednak tacy, którzy powiedzą, że ekologia ekologią, ale parafina jest tańsza. Mamy jednak dla nich kontrargument. Jeśli uświadomić sobie, że parafina spala się o około 50% szybciej niż wosk sojowy, różnice w cenie między świecami parafinowymi a sojowymi przestają odgrywać specjalną rolę.  

Za co kochamy woski sojowe?

Świece sojowe przede wszystkim są naturalne i ekologiczne. Palić je może każdy. Można je palić w pomieszczeniach, w których znajdują się dzieci, kobiety w ciąży. Palenie teog typu świec nie szkodzi także zwierzętom. Zamiast szkodliwego benzenu, ze świecy sojowej wydziela się jedynie piękny aromat, który zawdzięcza ona dodatkowi naturalnych olejków eterycznych. Dzięki temu dodatkowi świece z powodzeniem można wykorzystać do aromaterapii. Wybierz zapach orzeźwiający, pobudzający, pozytywnie nastający albo też którąś z mieszanek wyciszających, kojących, pomagających w rozluźnieniu.

Nie musisz martwić się, że rozlany gdzieś wosk zniszczy twoje meble. Bez większego problemu usuniesz go z większości powierzchni. W trakcie spalania nie ma także brzydkiego kopcenia (wydziela się aż 90% mniej oparów niż przy świecy parafinowej). Czas spalania jest natomiast bardzo długi. Do tego wszystkiego wosk ze świecy sojowej jest biodegradowalny, a producenci dokładają wszelkich starań, aby wszystkie etapy produkcji były jak najbardziej ekologiczne. To co, może czas zmienić już parafinę na wosk sojowy i cieszyć się wyłącznie pięknym zapachem?