Pistolet – co musisz o nim wiedzieć

Złoto srebrny pistolet onok któego leżą naboje

Mówiąc najkrócej, pistolet to rodzaj krótkiej broni palnej, przeznaczonej do walki na niewielkich dystansach. Jest mała, ma krótką lufę, składa się z pojemnika na kilka kul, które mogą mieć różny kaliber. Jest to broń lekka, przeznaczona do strzelania z jednej ręki, choć można jej używać oburącz. Pistolety stosowane są w policji, wojsku, ochronie oraz jako broń sportowa. Na rynku znajdziesz wiatrówki pistolety, wiatrówki pistoletowe, rewolwery i inne rodzaje pistoletu. Jaka jest jego historia i rodzaje? Czym się różni pistolet od rewolweru? Jak uzyskać pozwolenie i gdzie kupić pistolety?

Pistolety i ich droga do czasów obecnych

d wieków człowiek udoskonalał wynalazek stosowania broni. Już w XiX wieku szukano sposobu, aby pomniejszyć nieporęczne działo, do bardziej kompaktowych rozmiarów. Z czasem różne elementy związane z pistoletem zaczęły być udoskonalane. Najłatwiej poradzono sobie z kulami, które przeszły drogę od kamienia, przez ołów, żelazo aż do brązu. Pracowano nad możliwościami efektywnego zapłonu, a także nad sposobem ładowania broni. Wspomniane działo zazwyczaj przeznaczone było na jedną kulę, a gdy wlot był już pusty, ładowano kolejną. Zabierało to ogrom czasu.

Na przełomie XVII i XVIII wieku powstały niedoskonałe jeszcze pistolety strzałkowe tzw. jednostrzałowe. Była to też bron czarnoprochowa. Z czasem pistolet ewoluował w bron samopowtarzalną, maszynową. Z tej kategorii słynny stał się Mauser C96, powstały w Niemczech pod koniec XIX wieku.

W czasach współczesnych znanym pistoletem był Colt M1911 stosowany w armii amerykańskiej oraz przez Polskie Siły Zbrojne podczas II wojny światowej.

W XX wieku popularne modele pistoletów objęły takie marki jak Beretta, Walther, Deser Eagle czy Magnum. 

W zależności od gustu masz możliwość dzisiaj nabyć wersje pistoletów o kalibrze między 4,6 a 12,7mm, z najpopularniejszą opcją 9mm.

Dziś na rynku znajdziesz różne rodzaje tej broni: pistolety jednostrzałowe, wielorufowe, powtarzalne, samopowtarzalne, półautomatyczne, automatyczne.

Rewolwery pistolety

Myśląc o pistolecie, wiele osób zastanawia się, czym się różni od rewolweru. Oprócz charakterystycznego wyglądu, bronie te różni sposób budowy. Rewolwer ma bęben, iglicę i sprężynę. Gdy naciskasz spust, bęben z iglicą przesuwa się, wydając strzał. Pistolet składa się natomiast z zamka i lufy z komorą i gotowy jest do strzału od razu.

Co powinieneś kupić? Zależy czym się zajmujesz. Rewolwer to dobra broń używana w myślistwie lub strzelaniu długodystansowym. Jeśli potrzebujesz broni do ochrony osobistej i codziennego noszenia wybierz pistolet. Jego zaletą jest szybkie ładowanie, duży magazynek, cicha praca, łatwiejsza dostępność, spora celność.

Pozwolenie

Aby móc strzelać z jakiejkolwiek broni palnej – pistoletu, rewolweru, wiatrówki, niezbędne jest do jej użycia zdobycie zezwolenia. W Polsce pozwolenia są wydawane na drodze administracyjnej przez komendantów wojewódzkich policji. Takie pozwolenie wydawane jest na konkretny cel: obrony osobistej czy mienia i osób, sportowej, łowieckiej, kolekcjonerskiej, realizacji konstrukcji historycznych czy szkoleniowych. Organ weryfikuje też naszą sprawność fizyczną oraz psychiczną.

Szczegółową procedurę uzyskania pozwolenia znajdziesz z pewnością na stronach temu poświęconych. W skrócie, należy wykonać badania, następnie z wynikami, podaniem i opłatą udajesz się na komendę. W podaniu wskazujesz powód, dla którego chcesz posiadać broń np. w celach sportowych i udokumentować swój zamiar stosownymi dokumentami np. potwierdzeniem członkostwa w klubie sportowym. Pozwolenie wydawane jest na dany rodzaj i ilość broni, bez limitu amunicji.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz zyskać pozwolenia, istnieje również możliwość zakupu i stosowania replik broni. Replika to rodzaj broni, wzorowanej na broni palnej. Oryginalny pistolet wykonany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej czy innego rodzaju metalu, natomiast wykonanie repliki jest zazwyczaj słabsze. Dostępne są repliki np. z tworzyw sztucznych.

W zależności od tego, jaka to bron, jaki producent, do porównania masz wersje napędzane dwutlenkiem węgla, wersje z systemem gazowym czy wersje na zasadzie systemu wstępnego sprężania powietrza. 

Dostępność

Jeśli chcesz kupić broń palną sprawdź szeroki asortyment w naszym sklepie Proce i Pestki. W ofercie mamy takie produkty jak wiatrówki, pistolety, broń czarnoprochową, gładkolufową czy strzelby. Z linii produktów broni palnej znajdziesz modele takie jak Beretta, Glock, CZ.

Dostępne u nas bronie, możesz też zyskać bezpośrednio do domu.

Sprzedaż broni jest naszą pasją, więc możesz liczyć na nasze doświadczenie i szeroką ofertę i dobry produkt.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.