Produkcja z tworzyw sztucznych – podstawowe informacje

Robienie produktów z tworzywa sztucznego

Tworzywa sztuczne są niezwykle popularne. Stosuje się je w bardzo wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji sprzętu ogrodowego, mebli i elementów wyposażenia sportowego. Zastanawiasz się, co dokładnie obejmuje produkcja z tworzyw sztucznych? Wyjaśniamy!

  • Co obejmuje produkcja z tworzyw sztucznych?
  • Przetwórstwo tworzyw sztucznych – popularne technologie

Tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie w wielu branżach, a my korzystamy na co dzień z ich dobrodziejstw.

Co obejmuje produkcja z tworzyw sztucznych?

Bardzo dużą zaletą tworzyw sztucznych jest ich wszechstronność. Materiały te można wykorzystać praktycznie wszędzie: w sporcie, medycynie (np. odlewy z tworzyw sztucznych), motoryzacji i transporcie oraz przemyśle elektronicznym. Zastanawiasz się, co obejmuje produkcja z tworzyw sztucznych? Są to np. pudełka, części do większych produktów, piloty. Tworzywa sztuczne są również często wytwarzane masowo i wykorzystywane np. w motoryzacji i branży budowlanej. Przetwórstwo tworzyw sztucznych obejmuje także produkcję rur.
Na co warto zwracać uwagę w przypadku elementów i detali z tworzyw sztucznych? Przede wszystkim wybieraj produkty spełniające najwyższe wymagania techniczne i wizualne. Warto stawiać na firmy, które starannie realizują zlecenia klienta zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Detale i formy do tworzyw sztucznych praktycznie o każdym przeznaczeniu i niemal dowolnym stopniu skomplikowania nie powinny stanowić problemu dla najlepszych firm w branży. Dodatkowo firma będzie w stanie produkować nie tylko małe partie detali, ale również masowo produkować elementy wykonane z tworzyw sztucznych.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych – popularne technologie

Technologiami, które są często wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych, są wtryskiwanie wielokomponentowe i wytłaczanie. Wtryskiwanie wielokomponentowe polega na produkcji w technologii wtrysku ciśnieniowego, w którym wykorzystuje się różne materiały (komponenty), m.in.:

  • Tworzywo – tworzywo;
  • Tworzywo – metal;
  • Tworzywo – materiały miękkie (elastomery).

Z kolei wytłaczanie tworzyw sztucznych jest ciągłym procesem, w wyniku którego wytwarza się np. profile, rury, arkusze, powłoki i folie. Proces ten jest przeprowadzany również, by pokryć druty tworzywem sztucznym. Wytłaczanie jest stosunkowe proste. Tworzywa polimerowe w postaci granulatu albo proszku umieszcza się w leju zasypowym wytłaczarki, z którego grawitacyjnie są przenoszone do cylindra. W cylindrze, wskutek ciągłego ruchu obrotowego ślimaka, materiał jest transportowany w kierunku głowicy.