Split akcji

Mężczyzna sprawdza wykresy akcji

Split akcji dzieli papiery wartościowe na instrumenty o niższej cenie, bez zwiększania kapitału akcyjnego.

Split akcji, czyli kilka słów na temat tego, jak dzieli się papiery wartościowe?

Split akcji to działanie, na które czasem decyduje się kierownictwo spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych. Co oznacza split akcji i dlaczego się to robi? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w naszym tekście.

Split akcji – podstawowe informacje

Każda akcja spółki na giełdzie, niezależnie od jej kursu rynkowego oraz tego, czy mamy do czynienia ze spółką dywidendową, ma określoną cenę – kurs ten jest wypadkową popytu i podaży. Kurs, który widzisz np. podczas obsługi giełdowej aplikacji inwestycyjnej, oznacza cenę za jedną akcję. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pojedyncze akcje mogą zostać podzielone. To właśnie takie działanie określa się jako tzw. split akcji.

Przez split akcji rozumie się proces, w którego ramach kierownictwo danego przedsiębiorstwa podejmuje decyzję o zwiększeniu liczby własnych akcji, ale bez emitowania, tj. wypuszczania, nowej serii papierów wartościowych na rynek. W jaki sposób można osiągnąć ten cel?

Odpowiedź jest prosta: jeśli liczba akcji ma się zwiększyć, ale bez emitowania nowych walorów, należy zwiększyć liczbę dotychczas wykorzystywanych akcji. Jednocześnie, takie działanie nie prowadzi do wzrostu kapitału akcyjnego i kapitalizacji spółki. Dotychczasowi inwestorzy wciąż mają w swoim portfelu akcje o takiej samej wartości rynkowej – zmianie ulega jedynie ich liczba, ponieważ split akcji sprawia, że stają się one tańsze.

Split akcji – dlaczego się to robi?

Różne są powody, które sprawiają, że spółka notowana na giełdzie decyduje się na split akcji. Bez wątpienia jednym z nich jest chęć zwiększenia liczby akcji, co może przełożyć się na poprawę ich płynności, a w konsekwencji – wzrost zainteresowania ze strony inwestorów oraz kursu giełdowego.

Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty: ponieważ co do zasady na giełdzie można kupować jedynie całe akcje – jest to jedna z różnic między rynkiem regulowanym a np. kryptowalutami, w przypadku których możliwe jest nabywanie walorów w częściach ułamkowych. Jeśli wyobrazimy sobie spółkę, której pojedyncza akcja kosztuje kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych (a takie są nawet na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie), nie powinno nikogo dziwić, że część inwestorów z obiektywnych powodów nie jest w stanie pozwolić sobie na ich zakup.

Dotyczy to w szczególności początkujących inwestorów, którzy mają do dyspozycji względnie niewielki kapitał. Inaczej będzie to wyglądać w sytuacji, gdy np. pojedyncza akcja o cenie jednostkowej 10 000 zł zostanie podzielona 4 akcje o kursie 2500 zł każda – większa część inwestorów będzie mogła pozwolić sobie na obracanie nimi.

Zasadniczo, na split akcji decydują się zarządy tych spółek, które mają już mocną pozycję na rynku. W przeciwnym wypadku – tzn. w przypadku firm, które dopiero stawiają pierwsze kroki na giełdzie itp. – decyzja o podziale akcji mogłaby wzbudzić niepokój wśród inwestorów oraz pogorszyć wizerunek spółki i zdołować kurs jej akcji.