Srebro dobrą inwestycją?

Trzy srebrne sztabki

Jedną z najlepszych inwestycji są kruszce na czele ze złotem i srebrem, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy inflacja jest duża a sytuacja na rynku niepewna. Wiele krajów jest zadłużonych na ponad 50% PKB, nie wiadomo jaka będzie ich przyszłość i czy pieniądze w formie banknotów i monet będą cokolwiek warte. Złoto i srebro z odpowiednimi certyfikatami da się spieniężyć w każdym kraju. Kurs srebra nie jest tak stabilny jak złota, jest łatwiej dostępne i mniej wartościowe, ale wciąż jest to pomysł na inwestycję swoich pieniędzy. Srebro można kupić z różnych źródeł w różnych cenach i dlaczego kosztuje, ile kosztuje?

Zakup srebra

Cena srebra nie jest stabilna, w przypadku niewielkich ilości tego kruszcu są to mało istotne różnice, ale gdy mówimy o większych ilościach to zmiany zaczynają nabierać na znaczeniu. W ciągu roku uncja srebra potrafi zdrożeć lub potanieć o około 3 dolary. Gdy przeliczymy to na kilogramy otrzymamy naprawdę spore różnice. Uśredniając można przyjąć, że srebro jest około 80 razy tańsze od złota. Nie oznacza to jednak, że srebro jest mało wartościowe i jest słabym pomysłem na inwestowanie.

Pomimo upływających wieków srebro ciągle jest uznawane za jeden z bardziej wartościowych kruszców. Główna różnica w wartości srebra i złota polega na ich dostępności. Jak spojrzy się na raporty wydobycia obu kruszców okaże się, że wydobywa się około 10 razy więcej srebra niż złota a przypominamy, że różnica w cenie jest 80 krotna. Jest to zastanawiające, choć nie zawsze tak było. Wyraźne spadki zaczęły się w 19 wieku i gorączkę złota, ale możesz pomyśleć, że nie tak działa rynek, przecież skoro złota jest więcej to powinno być tańsze. W tym wypadku złoto zaczęło wypierać srebro jako środek płatniczy, a mniejsze zapotrzebowanie na srebro obniżyło jego cenę. Późniejsze losy srebra nie były dla niego zbyt dobre, gdyż decyzjami politycznymi dalej umniejszano jego wartość. Państwa, które posiadały spore zapasy złota, wywierały presję na odchodzenie od srebra co spowodowało kolejne spadki. Srebro i złoto przez długi czas były oficjalnym środkiem płatniczym, ale wspomniana polityka doprowadziła do sytuacji, w której zrezygnowano z srebra w tej formie.

Pomimo opisanych kwestii srebro wciąż ma wartość i to nie małą. Srebro to metal szlachetny, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i licznych rzemiosłach, szczególnie w branży jubilerskiej. Z racji na szerokie zastosowanie tego pierwiastka, jego cena pozostaje w miarę stabilna czyniąc inwestycję w srebro bezpieczną. Dopóki przemysł będzie wykorzystywał srebro dopóty to będzie posiadać swoją wartość.

Obecnie trendy powoli przywracają zainteresowanie srebrem i tak jak ze wszystkim, można na nim sporo zarobić, jeżeli kupi się je gdy będzie tanie i sprzeda, gdy cena będzie rosła. To, gdzie kupić srebro to temat na zupełnie osobny artykuł. W tym momencie zarówno srebro jak i złoto jest dostępne dla wszystkich ludzi mających odpowiednie finanse. Jeżeli myślisz o inwestowaniu w kruszce to warto poczytać na ten temat więcej. My dziękujemy za uwagę i widzimy się w kolejnych artykułach.