Transformacja cyfrowa firmy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Mężczyzna zajmuje sie transrofmacją cyfrową firmy

Z terminem transformacji cyfrowej firmy można spotkać się dzisiaj bardzo często, lecz nie każdy wie, na czym dokładnie polega taka przemiana. Zobacz najważniejsze informacje o transformacji cyfrowej w pigułce!

Czym jest transformacja cyfrowa?

Transformacja cyfrowa jest rodzajem przekształcenia procesów i danych w formie analogowej, aby nadać im formę cyfrową.

W praktyce oznacza to, że cyfrowa transformacja wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, by wspierać różne rodzaje procesów, na przykład gromadzenie i analizowanie danych, kontrolę i monitorowanie, generowanie dokumentacji.

Przeprowadzona transformacja cyfrowa może skutkować między innymi w łatwiejszym planowaniu i prowadzeniu procesów, ich automatyzacji, trafnym podejmowaniu decyzji, efektywnej obsłudze klienta, dlatego ma ona bardzo szerokie zastosowanie.

Jakie korzyści niesie za sobą cyfrowa transformacja?

Cyfrowa transformacja to szereg korzyści, które pozwalają na przyszłościowy rozwój biznesu. Wśród nich warto wskazać na poniższe:

 • Oszczędność czasu na prowadzonych procesach,
 • Automatyzacja wielu czynności,
 • Efektywniejsze zarządzanie różnymi działami firmy,
 • Trafniejsze podejmowanie istotnych decyzji,
 • Redukcja ryzyka błędów podczas prowadzonych procesów,
 • Zwiększenie bezpieczeństwa firmy,
 • Podniesienie jakości obsługi klientów.

Przykłady transformacji cyfrowej biznesu

W ramach cyfrowej transformacji firma może wykorzystać szereg rozwiązań, które mogą być dopasowane indywidualnie do jej potrzeb.

Do najczęściej stosowanych metod transformacji cyfrowej w biznesie zaliczane są:

 • Chmura obliczeniowa (Cloud Computing) – dzięki niej można uzyskać dostęp do danych, oprogramowania i narzędzi za pośrednictwem internetu. Pozwala ona na korzystanie z nich na różnych urządzeniach, w dowolnym miejscu i czasie.
 • Analityka – zaawansowana analityka prowadzona z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego ma kluczowe znaczenie w cyfrowej transformacji firm. Wykorzystuje ona złożone algorytmy do analizowania zróżnicowanych danych, by wspierać prowadzenie codziennych działań i podejmowanie decyzji.
 • Sztuczna inteligencja (AI – Artificial Intelligence) – pozwala na zautomatyzowane podejmowanie decyzji oraz prowadzenie wielu czynności, które wykonuje maszyna, dzięki czemu nie jest konieczne angażowanie do tego pracownika.
 • IoT – internet rzeczy, który pomaga w gromadzeniu i analizie danych w czasie rzeczywistym odbieranych przez czujniki, aby w krótkim czasie podejmować trafne decyzje, na przykład podczas produkcji.

Transformacja cyfrowa firmy – rozwiązania gotowe i na zamówienie

Obecnie cyfrowa transformacja może opierać się zarówno na gotowych rozwiązaniach dostarczanych przez zewnętrzne firmy, jak i na tych tworzonych na indywidualne zamówienie.

Podczas gdy gotowe rozwiązania są łatwo dostępne, rozwiązania na zamówienie dają lepsze dopasowanie do potrzeb firmy, ponieważ tworzone są z myślą o jej potrzebach.

Najlepiej skonsultować się z firmą specjalizującą się w tej dziedzinie, by skorzystać z kompleksowej pomocy w ramach doboru najkorzystniejszej formuły transformacji cyfrowej.