Wysokość inflacji a jej wpływ na kredyty hipoteczne

Wysokość inflacji a jej wpływ na kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych. Co więcej, zaciąga je coraz większe grono Polaków. Są to kredyty celowe, które mają być przeznaczone głównie na finansowanie inwestycji mieszkaniowych. Jednocześnie nie da się ukryć, że szalejąca w naszym kraju inflacja wzbudza wiele wątpliwości – czy to dobry moment? Wobec tego, jak wpływa ma ona na kredyty hipoteczne?

Kredyt hipoteczny – jak wpłynie na niego inflacja?

Inflacja głównie jest kojarzona z cenami produktów, które w obecnym czasie mocno szybują w górę. Inflacja wpływa wiec na nasze oszczędności, ale także na wysokość rat kredytów hipotecznych, które są wyjątkowo długoterminowymi zobowiązaniami. Jednocześnie, by dokładniej zrozumieć, w jaki sposób zachodzą zmiany w wysokości rat, warto zwrócić uwagę, co składa się na ich finalne koszty. Można tu wspomnieć o:

  • marża banku- to oczywisty „dodatek” do każdego kredytu hipotecznego;
  • stopa oprocentowania – jest ona uzależniona od wysokości WIBOR.

Jak łatwo można się domyślić, jeśli stopa procentowa ulega obniżeniu, wówczas spada wysokość naszych rat. Z kolei jeśli dzieje się dokładnie odwrotnie, wówczas nasze raty – analogicznie – będą rosnąć. Prawdą jest, że w wyniku dość niekorzystnej sytuacji gospodarczej RPP zdecydowała się obniżyć tę stopę procentową praktycznie do zera. W tym okresie zostało zaciągnięte najwięcej kredytów hipotecznych, gdyż kredytobiorcy skuszeni zostali niskim oprocentowaniem. Jednocześnie wraz z pojawieniem się wysokiej inflacji w naszym kraju, RPP zdecydowała się zapobiegać jej skutkom przez podniesienie stopy oprocentowania kredytów. Jak więc widać, wpływ inflacji na kredyty hipoteczne jest nieunikniony. Co więcej, warto zauważyć, że w momencie kiedy wynagrodzenie nie jest waloryzowane – z uwzględnieniem inflacji – wówczas rosnące raty kredytów hipotecznych będą dla przeciętnego kredytobiorcy znacznie większym obciążeniem, niż mogło się to wydawać na początku.

Kredyt hipoteczny z pomocą eksperta, by inflacja nie była aż tak dotkliwa

Nie da się ukryć, że żaden z kredytobiorców raczej nie jest ekspertem od rynku finansowego i nikt z nich nie jest jednocześnie ekspertem od analizy poziomu inflacji. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że zaciągnięcie długoterminowego zobowiązania w dobie szalejącej inflacji może być wyjątkowo dużym wyzwaniem. Bardzo łatwo w tym momencie popełnić błąd, którego konsekwencje będą wyjątkowo mocno odczuwalne. Właśnie dlatego zaciągając w tym dość dynamicznie zmieniającym się czasie kredyt hipoteczny warto zdecydować się na pomoc eksperta jak np. mdyrda.pl. Doradca kredytowy przeanalizuje obecną sytuację i nasze możliwości i pomoże nam wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny, który nie będzie dla nas zbytnim obciążeniem.

Tekst powstał przy współpracy z Mateusz Dyrda – Doradca Kredytowy z Warszawy