Zalety produktów eko

ekologiczna planeta

Moda na eko produkty jest jednym z współcześnie obowiązujących trendów, który mamy okazję obserwować już od kilku dobrych lat. Zakupy kosmetyków naturalnych i żywności bio mocno wpisały się w styl życia licznej grupy Polaków. Jednak czy faktycznie warto po nie sięgać? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć zapraszamy do lektury nowego artykułu.

Wielość naprawdę zaskakuje

W naszym kraju funkcjonuje mnóstwo wyspecjalizowanych sklepów, oferujących żywność i kosmetyki ekologiczne. Na produkty eko, coraz częściej możemy się natknąć także na targowiskach, bazarach, drogeriach oraz supermarketach. Nawet takie miejsca, jak stacje benzynowe w swoim asortymencie posiadają spory wybór bio żywności i bio kosmetyków

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku przez IMAS International – firmy, będącej częścią międzynarodowej sieci instytutów badania rynku i opinii społecznej – wartość ekologicznych zakupów w naszych kraju, dla przeciętnego polaka waha się między 20 zł a 100 zł dla ponad 64% kupujących.

Po co najchętniej sięgamy?

Jeśli chodzi o ofertę eko żywności, do najczęściej kupowanych produktów zaliczamy:

 • owoce,
 • warzywa,
 • jajka,
 • bakalie,
 • orzechy,
 • pieczywo.

W przypadku kosmetyków naturalnych, jak się okazuje, sięga po nie nawet co czwarty polak. Kobiety kochają produkty organiczne do makijażu, pielęgnacji ciała i włosów. Najchętniej wybierają:

 • hydrolaty,
 • naturalne szampony,
 • bio akcesoria do masażu i kąpieli,
 • bio balsamy i kremy,
 • wszelkie kosmetyki naturalne do makijażu,
 • a także organiczne produkty do opalania.

Jak rozpoznać eko żywność?

Organiczny, ekologiczny (eko), biologiczny (bio) – to tożsame określenia produktów, zaliczanych do kategorii „ekologiczne”. Wspólnym ich mianownikiem jest certyfikat rolnictwa ekologicznego, który obowiązuje w państwach Unii Europejskiej. Oznakowanie to jest dość charakterystyczne i łatwe do zauważenia. Zielony prostokąt z umieszczonym wewnątrz białym listkiem znany jest większości z nas. Znak ten znaleźć można na opakowaniach produktów naturalnych, bądź stoiskach, na których są sprzedawane. Takie oznaczenie stanowi jedyną gwarancję tego, że w czasie produkcji żywności nie użyto GMO, chemicznych środków albo jakichkolwiek szkodliwych konserwantów. To bardzo ważne i warto o tym pamiętać.

Niestety, nadal wielu z nas, nie zastanawia się nad tym, po jakie naturalne produkty sięga, a takie oznakowanie powinno być wyznacznikiem „biologiczności” wybieranej żywności.

Co wyróżnia kosmetyki naturalne?

naturalne, kwiatowe olejki

Źródło: pixabay.com

Jeśli chodzi o kosmetyki naturalne, współczesny rynek oferuje ogromny pakiet produktów, pozytywnie wpływających na kondycję naszego ciała – włosów, skóry i paznokci. Aby komponenty bioaktywne, które zawarte są w produktach kosmetycznych były aktywne, bardzo często mają postać podobną do leków stosowanych zewnętrznie. Dzięki temu, składniki bioaktywne mają szanse głęboko wnikną w głąb skóry. Zjawisko to uzasadnia na przykład fakt, że sprzedaż kosmetyków naturalnych odbywa się także w aptekach.

Za co doceniamy eko produkty?

Ekologiczne preparaty i żywność bio, mają mnóstwo zalet. I właśnie przez to, w dzisiejszym świecie tak chętnie po nie sięgamy. Do podstawowych cech zaliczyć możemy:

 • sam fakt tego, że pochodzą z natury i pozbawione są syntetycznych, chemicznych składników,
 • uniwersalność – to ogromna zaleta kosmetyków naturalnych i eko żywności,
 • szeroki wybór – na rynku znaleźć można wiele markowych produktów eko,
 • cudowne walory zdrowotne i pielęgnacyjne,
 • przyjemy zapach i w przypadku żywności organicznej wspaniałe doznania smakowe.

Ekościema – bądź ostrożny!

Wiele firm, często świadomie, wprowadza konsumenta w błąd, informując, że dany produkt jest eko, gdy rzeczywistość jest zupełnie inna. Potocznie, mechanizm ten określany jest zjawiskiem „ekościemy” czy „zielonego kłamstwa”.

Na co zatem warto uważać? Przykładem takich zachowań może być pakowanie produktów do zielonych opakowań, bądź fałszywe oznakowania. Sugestia na pierwszy rzut oka będzie jednoznaczna – w środku na pewno znajdę eko produkt. Niekoniecznie. Po otwarciu okaże się, że to wierutne kłamstwo.

Zwracajmy uwagę, po co tak na prawdę sięgamy, tym bardziej jeśli jesteśmy mniej świadomymi konsumentami.

Podsumowując

Ekologiczna żywność i kosmetyki naturalne, są coraz szerzej dostępne i coraz chętniej wybierane przez nas, Polaków. Dzięki zadowalającej dostępności, każdy może wybrać coś dla siebie. Zrozumiałym jest, że produkt ekologiczny jest droższy. Jego jakość, przeprowadzane badania, proces certyfikacji, kontrole – to wszystko zajmuje czas i generuje dodatkowe koszty. Warto o tym pamiętać.

Co więcej, nie kupujmy nic w ciemno – zawsze sprawdźmy dokładnie pochodzenie danego produktu i jego oznakowanie.