Założenie spółki z o. o. przez Internet krok po kroku

Założenie spółki z o. o. przez Internet

Powszechna cyfryzacja ułatwia załatwianie wielu spraw urzędowych za pomocą Internetu. Założenie konta bankowego, dostarczenie zwolnienia lekarskiego czy rozliczenie PIT możliwe są do zrealizowania bez wychodzenia z domu. Potrzebny jest jedynie komputer lub smartfon z dostępem do Internetu. Ułatwienia tego rodzaju korzystne są także dla przedsiębiorców i osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jedną z możliwości jest założenie spółki z o. o. za pomocą specjalnie przygotowanej platformy internetowej. Jak to zrobić w kilku krokach?

Czym charakteryzuje się spółki z o. o.?

Spółka z o.o. zaliczana jest do spółek handlowych według kodeksu spółek handlowych. Spółka tego rodzaju ma osobowość prawną, a jej właściciele i udziałowcy w razie niepowodzenia firmy nie odpowiadają za jej długi majątkiem własnym, a tzw. wkładem kapitałowym. Ze względu na ten fakt spółki z o. o. cieszą się dużą popularnością wśród osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Aby założyć spółkę z o. o. wcale nie potrzeba kilku osób (prezesa i zarządu). W polskim prawie dopuszczalne jest założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tego rodzaju działalności prezes zarządu jednocześnie pełni funkcję członka i jedynego wspólnika spółki.

Gdzie można założyć spółkę z o. o.?

Zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest na 2 sposoby:

  • u notariusza – to tradycyjne rozwiązanie w przypadku którego wszyscy założyciele i wspólnicy w spółce muszą spotkać się w tej samej kancelarii notarialnej, gdzie zostanie przygotowana umowa spółki z o. o. w formie aktu notarialnego przedłożona do podpisu wszystkich zgromadzonych. Rozwiązanie to daje większe możliwości późniejszych zmian niż w przypadku zakładania spółki za pośrednictwem Internetu.
  • przez Internet – to możliwość udostępniona za pośrednictwem rządowego systemu s24, w którym dostępny jest gotowy wzór umowy dla spółki z o. o. Za pomocą tego narzędzia można założyć spółkę jawną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostą spółkę akcyjną.

Dlaczego warto założyć ją przez Internet?

Założenie spółki z o. o. za pośrednictwem Internetu jest stosunkowo łatwe i szybkie, dlatego coraz więcej osób wybiera tego rodzaju rozwiązanie. Ponadto opcja ta jest całkowicie darmowa. W tym przypadku nie trzeba uiszczać taksy notarialnej, która mieści się w przedziale 160-1600 zł w zależności od zadeklarowanego kapitału zakładowego. Podczas zakładania spółki warto jednak skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który wskaże jakie są koszty związane z tego rodzaju działalnością, a także podpowie najkorzystniejsze rozwiązania niezależnie od skali planowanego przedsięwzięcia.

Jak w kilku krokach założyć spółkę z o. o. przez Internet?

Aby móc założyć spółkę z o. o. w systemie s24 niezbędne jest wykonanie następujących czynności:

  1. Podanie informacji takich jak: dane firmy (nazwa i adres), określenie przedmiotu działalności (kody PKD) planowany czas  działania  spółki (gdy  spółka  ma być ustanowiona  na  czas określony), wysokość kapitału zakładowego, decyzja, czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez każdego wspólnika, decyzję dotyczącą dodatkowych zapisów w umowie, które mogą dotyczyć takich spraw jak np. sposób reprezentacji firmy, oraz dane osób, które mają wejść do zarządu spółki, czyli dane przyszłych członków zarządu.
  2. Następnie konieczne jest dołączenie następujących dokumentów (należy je wcześniej przygotować): oświadczenie o wyrażeniu zgody osoby powołanej do reprezentowania spółki wraz z oświadczeniem o jej adresie do doręczeń, dane osób uprawnionych do powołania zarządu oraz zestawienie danych osób uprawnionych do reprezentacji spółki, zawierające dane adresowe do doręczeń.
  1. Mając wymienione dokumenty możesz przystąpić do wypełniania formularza.
  2. Po podaniu wszystkich danych i dodaniu załączników system wygeneruje umowę dla Twojej spółki z o. o.
  3. Następnie należy uregulować opłaty sądowe, co również można zrobić za pośrednictwem systemu internetowego.
  4. Po tych czynnościach można przystąpić do elektronicznego podpisania wszystkich dokumentów za pośrednictwem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  5. Po podpisaniu wniosku następuje automatyczna prośba o wpis spółki do KRS. Na jego podstawie generuje się NIP i REGON.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości podczas internetowego wniosku warto skorzystać z pomocy specjalistów np. kancelarii podatkowej, którzy sprawnie przeprowadzą Cię przez cały proces zakładania spółki.