Zakłady poważne i mniej poważne

piłka leżąca na trawniku

Artykuł sponsorowany.

Kilkanaście legalnie działających firm w Polsce zajmuje się tym samym i teoretycznie ma do zaoferowania ten sam produkt. Ale czy tak dokładnie jest? Co odróżnia zakłady bukmacherskie do siebie?

Nowelizacja ustawa sprawiła, że aby legalnie prowadzić zakłady bukmacherskie w Polsce trzeba otrzymać zezwolenie z ministerstwa finansów. Obecnie takową licencję posiada niemal 20 podmiotów. To dużo, mimo, że rynek ciągle się rozwija. Nowe podmioty wchodzące do gry muszą czymś przyciągnąć klienta, przekonać go do własnej oferty. Rywalizację o graczy widzimy przede wszystkim na trzech płaszczyznach.

Bonus tu, bonus tam

Pierwsza to bonusy bukmacherskie i kody powitalne. Marże wśród polskich firm są jakie są. Nie umywają się do zachodnich firm, a swoje robi też 12-procentowy podatek od każdy postawionego zakładu, nie tylko wygranego. W związku z tym firmy skupiają się na dodatkach i bonusach. Na co mogą liczyć nowi klienci? Na bonus powitalny, często będący wielokrotnością pierwszego depozytu. Na kod promocyjny, gwarantujący dodatkowe środki na grę. Wiele jest też promocji powiązanych z zakładami na daną dyscyplinę czy wydarzenia. Praktycznie nie ma tygodnia, by zakłady bukmacherskie nie oferowały nowych bonusów.

Oferta jak w supermarkecie

Oferta, czyli fundament obstawiania. Najpopularniejsze sporty i wydarzenia to setki możliwych kuponów do obstawienia. Firmy nie rywalizują więc na zakłady na piłkę nożną, ale szukają innych, mniej oczywistych zdarzeń. Dlatego znajdziemy wiele zakładów na wydarzenia polityczne, takie jak wybory prezydenckie, kulturalne (nagrody muzyczne i filmowe), zdarzenia ze świata rozrywki, a także wydarzenia społeczne. Tutaj jest ogromne pole do popisu, bo znajdziemy zakłady dotyczące terminu zakończenia budowy autostrady, ilości deszczu jaki spadnie w Warszawie, średniej ceny paliwa i czy doczekamy się w Polsce… prezydenta-sportowca. Zwłaszcza nowe firmy mocno idą w nietypowe, czasem zabawne zakłady. Trzeba przyznać, że dzięki temu jest o nich głośno, ale czy przekłada się to na tysiące postawionych kuponów? Raczej wątpliwe.

Bukmacherzy wspierają polski sport

Każda firma chce i musi być rozpoznawalna. Dlatego duże pieniądze przeznaczane są na cele marketingowe. W Polsce niemal każdy legalny bukmacher jest czyimś sponsorem. Wszystkie kluby piłkarskiej Ekstraklasy mają podpisane umowy z zakładami bukmacherskimi. Sponsorowane są całe rozgrywki, reprezentacje krajowe, ale także kluby nie tylko najwyższego szczebla rozgrywkowego. Innym sposobem promocji jest reklamowanie się przed, w trakcie i po zakończeniu transmisji z wydarzenia sportowego. W tym przypadku kwoty mogą być bardzo wysokie, bo reklama podczas meczu reprezentacji Polski, czy mistrzostw Europy swoje kosztuje. Dzięki temu jednak firmy mogą dotrzeć do nowych graczy i pozostać w świadomości fanów sportu. Podsumowując, rynek ten jest atrakcyjny, perspektywiczny, ale i bardzo trudny. Trzeba dużo zainwestować, mieć wiele pomysłów i dopracowany w każdym detalu produkt, bo klienci zakładów bukmacherskich są wymagający.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.