5 Wskazówek do inwestowania w Polsce

Artykuł partnera.

Gospodarka Polski jest obecnie szóstą co do wielkości w Unii Europejskiej i także jedną z prężniej rozwijających się w tym momencie. Po ekonomicznym przełomie w latach 90, produkt krajowy brutto w naszym kraju rósł niemalże co 3% w skali roku przez wiele lat, aż do kryzysu zadłużenia w strefie Euro. Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej zdołała uchronić się przed spadkiem wzrostu PKB.

Warto zwrócić uwagę na stan gospodarki w naszym kraju, jeśli mamy zamiar inwestować w Polsce. Nasza ekonomia w znacznym stopniu jest zależna od Niemiec, z eksportem o wartości ponad $54,5 miliarda do naszych sąsiadów. Nadal jednak przechodzimy transformacje prawne, a także przewroty polityczne.

Obecnie Polska spotyka się ze wzrostem zagranicznym inwestycji, rosnącym PKB oraz coraz większym importem za granicę. Wzrost gospodarczy może być sygnałem dla osób zainteresowanych inwestycją w waluty i forex. Poniżej przedstawimy kilka innych wskazówek co do gałęzi, które są warte lokaty środków.

Dlaczego inwestować w Polsce?

Polska posiada stabilną gospodarkę, która bez problemu przetrwała kryzys w strefie Euro i kontynuowała swój dynamiczny wzrost. Według ekonomistów produkt krajowy brutto naszego kraju ma dalej rosnąć, chociaż w nieco słabszym tempie, ze względu na ostatnie wydarzenia i kryzysy światowe.

Bank Światowy oznajmił, że Polska gospodarka jest dobrze zdywersyfikowana, w porównaniu z innymi państwami Europejskimi. Była także jednym z najmniej dotkniętych finansowo przez pandemię COVID 19. Jednak i tak przeszła wtedy swoje perturbacje – pierwsze od roku 1991.

Dzięki własnej walucie, Polsce udało się uniknąć kryzysów i pozostać na fali. Mimo obecnych sentymentów co do inflacji i recesji, nadal popularne są aplikacje pożyczkowe i kredyty. Inwestycje w Polsce mogą wydawać się atrakcyjne, ale nie mogą być pewne.

Ryzyka inwestycji w Polsce

Gospodarka w Polsce jest w dużym stopniu zależna od Niemiec. W 2019 roku wyeksportowaliśmy do Niemców 27% naszych towarów, a sprowadziliśmy 21%. Jakiekolwiek załamanie u naszych zachodnich sąsiadów może mieć negatywny wpływ na stabilność sytuacji w naszym kraju.

Sytuacja polityczna w Polsce także stoi pod ciągłym znakiem zapytania, ze względu na liczne reformy gospodarcze, edukacyjne i prawne. To wszystko wpływa na trudne relacje w Brukseli, gdzie wielu przedstawicieli Unii Europejskiej nie zgadza się z wizją naszych rządzących.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oceniła Polskę nisko ze względu na ciężar regulacji prawnych i biurokracji, utrudnienia we wprowadzanych przepisach, a także aktualny system podatkowy.

Czy inwestorzy chętnie stawiają na Polskę?

Mimo powyższych trudności i przeszkód, jakie stają na drodze potencjalnych inwestorów, w ostatnich latach rośnie ilość podejmowanych przedsięwzięć w naszym kraju. Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres, który dobrze obrazuje obecny stan Polskiej gospodarki i sentymenty inwestujących. Jak widać, ostatni rok był naprawdę lukratywny i był niespodziewanym wybudzeniem z wieloletniego letargu.

Właściwie przez ostatnie kilka lat rozmiar zagranicznych inwestycji stał przez wiele lat w miejscu, a wahania balansu nie były zbyt imponujące. W roku 2017 spotkało nas nawet spore załamanie, które w następnych latach skutkowało spowolnionym wzrostem. 

Często słyszy się sprzeczne zdanie co do zadania rządzących, Niektórzy mówią, żę rolą państwa jest inwestowanie, a inni wręcz przeciwnie. Czas pokaże ile w tym prawdy, aczkolwiek planowane inwestycje w energię atomową z Koreańczykami są ostatnio hucznie celebrowane przez obie storny. Może się okazać, że dla inwestorów w nadchodzących latach kluczowe okażą się nowe źródła energii.

Link: https://www.statista.com/statistics/1266637/poland-foreign-direct-investments/ 

W co inwestować w Polsce?

Biotechnologia i przemysł medyczny

To gałęzie przemysłu, w których Polska ma naprawdę spore osiągnięcia i zasługi. Na chwilę obecną w naszym kraju działa blisko 30 firm, które reprezentują segment zdrowotny i medyczny. 16 spośród nich dostarcza leki i skupia się wyłącznie na biotechnologii. Przyczyniają się do kapitału przekraczającego ponad 31 miliardów PLN. Ewidentnie, Polskie firmy zajmujące się biotechnologią, nabierają wiatru w żagle i skupiają na sobie oczy wielu inwestorów. Wiele koncernów opracowuje szczepionki i suplementy, a część skupia się na wybieganiu w przyszłość i opracowywaniu nowych metod w dziedzinie onkologii.

Start-upy i branża gier wideo

Polska stała się dużym graczem w kwestii innowacyjnych systemów i start-upów. W 2019 roku, Polskie start-upy rozrosły się na gigantyczną skalę i zgromadziły łącznie 294 miliony Euro od inwestorów, co było ośmiokrotnym wzrostem w skali rok do roku. Kwota blisko 300 milionów Euro robi spore wrażenie, tym bardziej, że to więcej, niż nowe inwestycje uzbierały przez poprzednie 9 lat razem wzięte. Co więcej, Polski rynek gier wideo również przybiera na znaczeniu w ostatnim czasach. Dla przykładu można chociażby podać kreację od CD Projektu, którego Witcher okazał się międzynarodowym hitem. W konsekwencji doprowadził do ekranizacji książki Sapkowskiego i dalszej popularyzacji tego bestsellera. 

Odnawialne źródła energii

Brak stabilności na rynku gazowniczym sprawia, że w Polsce możemy spodziewać się wzrostu alternatywnych źródeł wytwarzania energii. W zasadzie to już jesteśmy tego świadkami, ponieważ nasz rząd nieustannie stara się prowadzić zwiększenie inwestycji energetycznych w Polsce. Przykładem są chociażby niedawno zawarte umowy na dwie elektrownie atomowe, które mają powstać w kolejnej dekadzie. Energetyczne bezpieczeństwo to w tym roku gorący temat dla wielu państw i może okazać się, że także u nas podyktuje w sporym stopniu kierunek ekonomiczny. Gwałtownie rosnące ceny paliw i prądu sprawiają, że poniekąd jesteśmy zmuszeni do szukania własnych rozwiązań i samodzielnego działania. Dodatkowym argumentem w tej sprawie jest fakt, że Polska awansowałą o 3 miejsca rankingu RECAI, który ocenia, jak lukratywne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii w państwach. Znajdujemy się dzięki temu w czołowej dwudziestce.

Podsumowanie

Mimo niepewnych czasów, mocnych zmian gospodarczych i ekonomicznych, Polska zdaje się dobrze radzić sobie z sytuacją rynkową. Ostatni rok dobitnie pokazał nam, że inwestorzy są chętnie do stawiania na nasz kraj i prowadzeniu biznesu właśnie u nas. Jako najprężniej rozwijający się kraj dawnego bloku komunistycznego, oferujemy stabilność własnej waluty, duży eksport za zachodnią granicę oraz szereg nowoczesnych inwestycji w technologię, które stale przybierają na znaczeniu. To wszystko sprawia, że przyszłość Polski wygląda świetnie i mimo problemów, nadal prognozowane są wzrosty produktu krajowego brutto.

Przeszkodą może okazać się duża inflacja w Polsce oraz zapowiadana recesja, których skutki prawdopodobnie będziemy odczuwali przez następne lata. Nadchodzące zmiany mogą jednak okazać się dobrym pretekstem dla wschodnich państw, które dysponują kapitałem do inwestycji w Europie. Z pomocą ich inwestycji może Polsce znowu udać się w miarę łagodnie przetrwać kolejne kryzysy i zapewnić miejsca pracy swoim obywatelom. 

Dotychczasowy stan gospodarki w Polsce wydaje się obiecujący, jednak nigdy nie można być pewnym przyszłości, co pokazały nam ostatnie lata. Pomimo tego trzymamy kciuki za dalszy wzrost gospodarczy Polski i zachęcamy wszystkich inwestorów do szczegółowej obserwacji sytuacji w naszym kraju.