Audytor wewnętrzny – kim jest i czym się zajmuje?

Kobieta jest w firmie audytorem wewnętrznym

Audytor wewnętrzny jest specjalistą, zajmującym się przeprowadzaniem audytów. Jego zadanie to kontrolowanie różnych obszarów działalności firm. Przeprowadzana przez niego inspekcja ma na celu sprawdzenie, czy instytucja działa zgodnie z określonymi normami lub przepisami prawa. Audytor jest pracownikiem w konkretnej firmie i dba o najwyższą jakość jej usług, ale może także należeć do większego przedsiębiorstwa, które zajmuje się przeprowadzaniem audytów. Sprawdźmy, czym zajmuje się audytor wewnętrzny.

Co może audytor wewnętrzny?

Audytor to osoba, kontrolująca procesy w firmie i ustalająca na podstawie audytu, jakie są niedociągnięcia w działalności. Jego zadaniem jest wskazanie, w sporządzanych przez siebie raportach, obszarów, które można ulepszyć. Na podstawie dogłębnej analizy może uczestniczyć w naprawianiu istniejących już systemów kontroli. Audytor działa na korzyść sprawdzanej przez siebie działalności, ponieważ chce pomóc jej, w osiąganiu ustalonych przez nią celów.

Jak zostać audytorem wewnętrznym?

Aby zostać audytorem nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia, dlatego że istotne jest zdobycie specjalistycznego przeszkolenia z zakresu właściwego działania systemu zarządzania jakością ISO. Kiedy uzyska się certyfikat audytora wewnętrznego ISO, pozostaje zdobycie odpowiedniej praktyki, podczas której można wykorzystać zdobytą wiedzę na temat przeprowadzania audytów. Z pewnością przydadzą się wiadomości ze studiów ekonomicznych lub finansowych. Od pewnego czasu, na rynku pojawiły się również studia podyplomowe dotyczące przeprowadzania audytów. Jednak najlepszą opcją, pod względem finansowym, jest zapisanie się na szkolenie dla audytorów wewnętrznych. Tego typu specjaliści są potrzebni w branżach:

  • produkcyjnych,
  • handlowych,
  • usługowych,
  • outsourcingowych,
  • a także w bankach czy instytucjach publicznych.

Ile zarabia audytor?

Zarobki audytora wynikają z jego umiejętności i doświadczenia, bo tylko dzięki nim można liczyć na efekty związane z audytem. Według portalu praca.money.pl mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 7700 zł brutto na miesiąc. Najwięcej zarabiają pracownicy, którzy mają więcej niż 4 lata doświadczenia. Wpływają na to także przeprowadzone audyty, odbyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Na ostateczną kwotę zarobków wpływa wielkość firmy i województwo, gdzie podejmuje się pracę.

Kto może być audytorem?

Osoba, która chce być audytorem wewnętrznym, powinna być skrupulatna, terminowa i przygotowana na dość częste podróżowanie. Oprócz tego zawód ten wymaga profesjonalnego i obiektywnego podejścia opartego na dowodach. Należy być także uczciwym podczas przedstawiania wyników audytu, w innym przypadku byłoby to nieprofesjonalne wypełnianie obowiązków. Kontroler musi zachowywać należytą poufność i niezależność, a swoje działania powinien odpowiednio planować. Po ich przeprowadzaniu jest zobowiązany wyciągnąć wnioski i w przystępny sposób zaprezentować je zainteresowanym, by mogli wdrożyć plan naprawczy w swojej firmie.