Formalności przy zakładaniu firmy: Polska vs Norwegia

Zakładanie swojej firmy w Polsce

Otwarcie własnej działalności gospodarczej jest możliwe nie tylko w Polsce, ale też wielu innych europejskich krajach. Do najczęściej wybieranych miejsc na prowadzenie firmy zalicza się Norwegia, co w dużym stopniu wynika z względnie niskich kosztów utrzymania oraz ograniczonych do minimum formalności. Jak proces zakładania własnej działalności gospodarczej w tym kraju wypada w zestawieniu z Polską?

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

W Norwegii dwie najbardziej popularne formy prowadzenia firmy to Enkeltpersonforetak (ENK) oraz Aksjeselskap (AS). Pierwsza z nich dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej i przeznaczona jest dla osób, które chcą funkcjonować samodzielnie oraz nie planują zatrudniania pracowników. W przypadku ENK cała odpowiedzialność prawna i finansowa spada na właściciela firmy. Zaletą tej formy prowadzenia działalności jest możliwość bezpośredniego pobierania dochodów z realizowanych usług, bez ponoszenia kosztów związanych z zatrudnianiem. AS jest z kolei spółką aukcyjną, której otwarcie wiąże się z wyższymi kosztami. Poza opłatą urzędniczą w wysokości kilku tys. koron, należy też wnieść kapitał początkowy o wartości 30 tys. koron. Obie te formy prowadzenia działalności gospodarczej dostępne są również w Polsce.

Rejestracja działalności gospodarczej

Rejestracja firmy w Norwegii jest bardzo prosta. W zależności od rodzaju planowanej działalności, proces ten może kosztować kilka tysięcy koron lub odbywać się całkowicie za darmo. Rejestracja zawsze jednak przebiega bardzo szybko, ze względu na ograniczenie formalności do obsługi online za pomocą portalu Altinn. Dowiedz się jak założyć firmę w Norwegii i skorzystaj z pomocy oferowanej przez zespół Polish Connection. Podstawę działalności tych specjalistów stanowi obsługa firm w Norwegii, włączenie ze wsparciem na etapie rejestracji. Obecnie w Polsce większość niezbędnych czynności związanych z zakładaniem własnej działalności gospodarczej również można wykonać przez internet. W tym przypadku konieczne jest zalogowanie się do Konta Przedsiębiorcy w serwisie biznes.gov.pl oraz wypełnienie formularza CEIDG.

Zakładanie firmy

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

W Norwegii funkcjonuje bardzo przyjazny dla przedsiębiorców system podatkowy. Odpowiednikiem polskiej składki ZUS jest w tym kraju Trygdeavgift, którego stawka dla osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi 11,4 proc. i jest pobierana automatycznie. Podatek od osiąganych dochodów firmy to z kolei 23 proc. Wysokie są natomiast opłaty administracyjne. Założenie ENK jest bezpłatne, jednak rozpoczęcie działalności w formie spółki AS wymaga już wniesienia kapitału zakładowego. W Polsce koszty prowadzenia firmy obejmują m.in. składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Przedsiębiorca musi opłacać też pozostałe zobowiązania wobec ZUS, obliczane z uwzględnieniem podstawy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Rejestracja polskiej firmy w Norwegii

Przedsiębiorcy mają obecnie możliwość rozpoczęcia i zarejestrowania działalności gospodarczej w Polsce, a następnie otwarcia oddziału na terenie Norwegii oraz świadczenia faktycznych usług na terenie tego kraju. Dochody uzyskane w ten sposób będą podlegały opodatkowaniu norweskiemu. W takim przypadku konieczne jest założenie w Norwegii oddziału zagranicznego, czyli tzw. NUF. Aby go zarejestrować, należy złożyć wniosek z niezbędnymi załącznikami do Bronnoysundregistrene. Rozwiązanie to pozwala na legalne prowadzenie działalności gospodarczej w Norwegii, bez jednoczesnej konieczności rejestracji dodatkowego podmiotu. W ten sposób można uniknąć podwójnego opodatkowania VAT. Uruchomienie zagranicznego oddziału NUF w Norwegii nie wymaga też od przedsiębiorcy posiadania kapitału założycielskiego.