Co wyróżnia laptopy gamingowe?

Mężczyzna gra na laptopie gamingowym

Praktycznie każdy czołowy producent przenośnych komputerów posiada w swojej ofercie urządzenia określone jako gamingowe. To sprzęt o bardzo dobrych parametrach technicznych, pozwalający na obsługę oprogramowania o najwyższych nawet wymaganiach. Jak wskazuje ich nazwa, tego rodzaju laptopy są dedykowane graczom, jednak doceni je każdy użytkownik, któremu zależy na urządzeniu o wysokiej wydajności

Jak rozpoznać laptop gamingowy?

Dostrzeżenie na sklepowych półkach takich modeli nie sprawi trudności. Laptopy do gier wyróżniają się swoim wyglądem. Charakteryzuje je nowoczesny design – najczęściej czarna, matowa obudowa, przeważnie z wytłoczonymi zdobieniami lub logiem producenta, nierzadko z dodatkiem elementów w jaskrawych kolorach, czasem podświetlanych. Warto w tym miejscu dodać, że obudowa jest wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów. Dzięki temu laptop jest bezpieczny w podróży i chroniony przed ewentualną złością gracza. Rozmiar takich urządzeń to najczęściej kompromis pomiędzy zapewnieniem ekranu o wystarczająco dużej przekątnej a zachowaniem kompaktowych rozmiarów, ułatwiających mobilność. Po uruchomieniu takiego laptopa prawdopodobnie ujrzymy matowy ekran, pozwalający na grę w każdym świetle, a także podświetloną klawiaturę, dzięki czemu światło nie jest w ogóle potrzebne do gry. Zostając w temacie klawiatury, praktycznie zawsze jest to konstrukcja mechaniczna, bardziej wytrzymała i precyzyjna od membranowej.

Jakie parametry wyróżniają laptopy do gier?

Chociaż wygląd i estetyka laptopów ma duże znaczenie, to jednak o ich wyjątkowości świadczą przede wszystkim walory techniczne. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, tego rodzaju urządzenia charakteryzują się niezwykłą wydajnością, co docenią nie tylko gracze, ale też graficy oraz pozostałe osoby korzystające z wymagającego oprogramowania. Szybka i płynna praca urządzenia to zasługa przede wszystkim trzech elementów: wydajnego, co najmniej czterordzeniowego procesora o wysokiej klasie chłodzenia, a także dużej ilości pamięci RAM – co najmniej 8 GB, choć obecnie jest to coraz częściej liczba dwucyfrowa – oraz szybkiego dysku SSD, przeważnie zintegrowanego z dodatkowym dyskiem HDD. Nie można jednak zapominać o innych podzespołach, jak wysokiej klasy karta graficzna. Współczesne gry mają bardzo duże wymagania pod względem grafiki, dlatego karta powinna posiadać dużą pamięć, minimum 4 GB, a także obsługiwać jak najwyższą rozdzielczość – obecny standard do Full HD, ale zdarzają się też układy wspierające rozdzielczość 4K.

Co jeszcze warto wiedzieć o laptopach do gier?

Kupując laptopa z systemem operacyjnym, praktycznie zawsze jest to Windows firmy Microsoft. Innych systemów, jak stosowany w produktach marki Apple macOS, nie spotyka się w laptopach gaminigowych ze względu na brak kompatybilności zarówno ze starszymi, jak i większością nowych gier. Obecny standard w takich urządzeniach to Windows 10, który powinien spełnić wszystkie oczekiwania graczy. Warto upewnić się, czy dany laptop posiada go w zestawie, ponieważ w przeciwnym razie koniecznie będzie zakupienie licencji.