Czy przestrzeń coworkingowa to dobry krok dla start-upów?

Osoby w firmie siedzą w swojej przestrzeni coworkingowej

Minione miesiące wyraźnie pokazały, że nasz sposób organizacji pracy jest w stanie się zmieniać i błyskawicznie dostosowywać do nowych warunków. Duże przestrzenie biurowe coraz częściej zamienia się na coworking dla firm – możliwość wynajmu pokoju lub nawet biurka na określony czas, nierzadko w atrakcyjnych abonamentach. Czy przestrzeń coworkingowa sprawdzi się dla start-upów? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest coworking dla firm?

Masowe przechodzenie na home office sprawiło, że firmy zaczęły poszukiwać rozwiązań zmniejszających koszty przy jednoczesnym ułatwieniu skupienia tym, dla których praca z domu nie jest najlepszą opcją. Szczęśliwie, zmiany organizacyjne zbiegły się w czasie z powstawaniem przestrzeni coworkingowych, mogących zaspokoić nowe potrzeby. Zamiast opłacać puste przestrzenie biurowe, organizacje zaczęły wynajmować pokoje lub pojedyncze biurka, z których w dowolnej porze korzystali pracownicy. Coworking dla firm to jednak więcej niż tylko wolne miejsce przy stole. W ramach usługi dostępne są również narzędzia do pracy biurowej, między innymi drukarki, ksero i skaner. Część biur coworkingowych oferuje również wsparcie w prowadzeniu dokumentacji oraz załatwianiu formalności. Nie bez znaczenia pozostaje też lokalizacja – zazwyczaj są to reprezentacyjne adresy w centrum miasta, co ułatwia osobisty kontakt z klientami oraz wpływa korzystnie na wizerunek firmy.

Coworking dla start-upów? Same zalety!

Z uwagi na problemy, z jakimi może się zmierzyć początkująca organizacja, praca w modelu coworkingowym to dla większości start-upów jedno z lepszych rozwiązań. Kształtująca się firma szybko się zmienia, ale mimo określonych celów trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądać w pierwszych miesiącach. Coworking dla firm umożliwia elastyczne przystosowanie do zmieniających się potrzeb.

Przyjazna przestrzeń do pracy hybrydowej

Do pracy w start-upach zapraszani są specjaliści wykwalifikowani często w wąskich branżach. W takim przypadku doświadczenie znaczy dużo więcej niż miejsce zamieszkania. Zespołu start-upowe pracują więc częściowo lub w całości zdalnie, co wymaga odpowiedniego dostosowania przestrzeni. Podstawą jest niezawodne łącze internetowe oraz spokojne otoczenie do spotkań online. Przestrzenie coworkingowe realizują te potrzeby zdecydowanie lepiej niż prywatne mieszkania pracowników, gdzie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych toczy się też codzienne życie.

Całodobowa dostępność w atrakcyjnej lokalizacji

Zbudowanie bazy klientów oraz podtrzymywanie z nimi owocnej współpracy wymaga dużo pracy, szczególnie w początkowej fazie działania firmy. Polskie start-upy świadczą usługi dla wielu zagranicznych klientów, a ze względu na różne strefy czasowe coraz częściej konieczna jest dostępność w niestandardowych godzinach. Coworking dla firm w większości przypadków oferuje całodobową dostępność przestrzeni w miejscach o stosunkowo łatwym dojeździe. Adres zlokalizowany w centrum miasta, blisko dużych węzłów komunikacyjnych, ułatwia również organizację spotkań z osobami nieznającymi miasta.

Cena adekwatna do potrzeb

Stawki wynajmu standardowego biura mogą przerosnąć nawet stabilne firmy o wieloletnim stażu. Dla start-upów te koszty bywają zaporowe. Z tego powodu coworking oferuje atrakcyjne pakiety, w ramach których możliwe jest opłacenie tego, czego młoda organizacja w danym momencie potrzebuje. Liczba biurek, wielkość pokojów, a nawet limit godzin dostosowuje się pod konkretne zapotrzebowanie. Wybór coworkingu dla firm w początkowej fazie działania start-upu pozwoli skupić się na rozwoju działalności, a nie na utrzymaniu biura.