Czym kierować się przy wyborze dysku zewnętrznego?

Dyski zewnętrzne są niezwykle przydatne przy przechowywaniu różnego rodzaju plików, zdjęć, czy też filmów. Warto mieć więc w zanadrzu taki gadżet, by nigdy nie martwić się o brak pamięci na komputerze lub laptopie. Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny?

W dzisiejszych czasach coraz więcej otaczających nas rzeczy jesteśmy w stanie zmieścić w pamięci komputera. Coś, co zajmowało dawniej sporą część domowej przestrzeni, dziś jest niemal niezauważalne. Pamiątkowe zdjęcia, ulubione filmy, czy też gry to tylko nieliczne z rzeczy, które obecnie przechowujemy w sposób wirtualny. Nie oznacza to jednak, że nie zajmują one dużo miejsca. Biorąc pod uwagę możliwości naszych sprzętów elektronicznych, mogą bowiem stanowić spore obciążenie. Szczególnie że im nowsze technologie i im większe zaawansowanie, tym większy rozmiar plików. Po co jednak obciążać komputer, czy konsole? Najlepszą metodą na przechowywanie takich treści jest umieszczenie ich na pojemnych dyskach zewnętrznych. To doskonała inwestycja, która pozwoli nam właściwie zorganizować pliki. Sprawdźmy, co powinniśmy wziąć pod uwagę przy kupnie urządzenia. Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Kiedy warto kupić dysk przenośny?

Dyski zewnętrzne dają wiele możliwości do zastosowań. Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie, koniecznie zastanówmy się, w jakim celu będziemy go wykorzystywać. Dzięki temu bez problemu dopasujemy urządzenie, które spełni wszelkie nasze oczekiwania. Najczęściej dyski zewnętrzne stosuje się w celu bezpiecznego przetransportowania plików pomiędzy różnymi urządzeniami. Pozwala nam na przykład na bardzo łatwe przeniesienie danych na przykład z komputera biurowego na nasz osobisty notebook. Może też z powodzeniem zastąpić nam klasyczny PenDrive, szczególnie jeśli potrzebujemy przegrać duży plik.

Dysk zewnętrzny z powodzeniem wykorzystać możemy do przechowywania różnego rodzaju plików. Przydają się też w razie potrzeby zrobienia kopii zapasowych, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się już, że w razie awarii komputera, cała jego zawartość przepadnie. Dyski zewnętrzne umożliwiają także rozszerzanie pamięci dostępnej w konsolach. Są więc bardzo przydatne, jeśli potrzebujemy przechować na nich więcej gier.

Rodzaje dysków zewnętrznych — jaki wybrać?

Dyski zewnętrzne to przenośne nośniki danych, które z łatwością podepniemy do komputera za pomocą kabla USB. W sklepach dostępne są jednak różne ich rodzaje. Jak wybrać dysk zewnętrzny, który zapewni nam prawne działanie i będzie służył nam przez długi czas?

Dyski zewnętrzne podzielić możemy na dwie grupy — HDD i SSD. Urządzenia te znacznie różnią się od siebie zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i sposobem i jakością użytkowania. Z tego też powodu, przed kupnem warto zapoznać się ze specyfiką obu tych modeli. Dyski HDD wyróżniają się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Są idealne do przechowywania i transportu plików. Dyski o pojemności 1 TB kupimy już nawet za 200 zł, co jest niezwykle atrakcyjną ceną. Modele SSD reprezentują natomiast najwyższą jakość. Pozwalają na bezpieczne przechowywanie i bardzo szybki transport danych.

Dysk zewnętrzny dopasowany do potrzeb — jaką pojemność wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, jak wybrać dysk zewnętrzny, to nie możemy zapomnieć o jego pojemności. Obecnie w sklepach dostępne są nośniki dysponujące bardzo zróżnicowaną ilością miejsca, od 120 GB, aż nawet po 4 TB. W przypadku tego parametru jednak najlepiej kierować się po prostu indywidualnymi preferencjami. Im więcej pamięci, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że często wraz z nią wzrasta też cena.