Druk cyfrowy vs druk offsetowy – porównanie i obszary zastosowań

Mężczyza w pracy zajmuje sie drukiem cyfrowym

Wybór odpowiedniej drukarni i przygotowanie plików graficznych do druku to ważne kroki na drodze do realizacji Twoich projektów.

Pozostaje jeszcze równie istotna kwestia wyboru techniki drukarskiej. Metoda cyfrowa czy offset? Czym się różnią i do jakiego rodzaju projektów dedykowana jest każda z nich? Poniżej najważniejsze informacje na temat rodzajów druku – zapraszamy do lektury!

Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego?

Różnice widoczne są od samego początku – w technice oraz procesie druku cyfrowego i offsetowego. Druk cyfrowy realizowany jest z pomocą elektrograficznej maszyny drukującej, do której dane przesyłane są bezpośrednio z komputera. Technika offsetowa wymaga natomiast przygotowania matrycy drukarskiej, która powstaje przy wykorzystaniu technologii naświetlania CTP.

Wpływa to na różnice w  czasie realizacji, cenie, jakości wydruku oraz możliwości personalizacji egzemplarzy w ramach jednego zlecenia. Dlatego też trudno jednoznacznie wskazać wyższość którejś z metod  – wszystko zależy od specyfiki i wymagań konkretnego projektu.

Druk cyfrowy – zalety i wady

Zalety  cyfrowej metody druku

Wybór druku cyfrowego to przede wszystkim ekspresowa realizacja projektu, często “od ręki”. Cena wydruku cyfrowego również jest atrakcyjna, szczególnie jeśli zlecasz pojedyncze sztuki lub niewielkie nakłady nieprzekraczające 200 sztuk. Obie wspomniane zalety druku cyfrowego wynikają z braku prac przygotowawczych poprzedzających druk czy braku urządzeń pośredniczących.

Pozostałe zalety druku cyfrowego to przede wszystkim:

  • personalizacja – cyfrowy wydruk pozwala na drobne zmiany i personalizację projektu w ramach jednego zlecenia – np. wydruk imiennych zaproszeń czy dyplomów,
  • wydruki cyfrowe można uszlachetniać, stosując laminację lub aplikując wybiórczo lakier (aby uzyskać efektu trójwymiaru),
  • wydruki cyfrowe mogą poddawać dalszej obróbce także po zadrukowaniu,
  • wydruki cyfrowe obejmują również druk UV na  szkle, plexi, metalu, drewnie.

Wady druku cyfrowego

Technika cyfrowa  jest zwykle realizowana w CMYK, co nie gwarantuje kolorów dodatkowych (pantonowych) – stąd nieco ograniczona gama barw. Niemniej obecny rozwój technologii sprawia, że najnowsze modele drukarek zapewniają coraz bardziej zadowalający stopień odzwierciedlenia kolorów Pantone.

Druk offsetowy – wady i zalety

Zalety offsetu:

  • ekspresowa realizacja zleceń wysoko nakładowych – metoda offsetowa pozwala na drukowanie dwustronne w jednym przelocie a prędkość wydruku sięga 17-18 tysięcy arkuszy na godzinę,
  • drukiem offsetowym można pokryć różnorodne powierzchnie, zarówno  cieńsze i grubsze, matowe i wykończone w połysku,
  • drukowanie offsetowe to  bogata gama gama kolorów – kolory podstawowe oraz Pantone, metaliczne i  lakiery.

Wady techniki offsetowej

  • Offsetowa technika drukarska wiąże się z wysokimi kosztami uruchomienia produkcji (przygotowanie matrycy). W zależności od projektu, może być to nawet parę tysięcy złotych. Jeśli jednak planujesz duży nakład, wówczas łączny koszt spada i staje się znacznie bardziej atrakcyjny od druku cyfrowego.
  • Minusem może być także maksymalny format druku oscylujący wokół B0.

Podsumowując, druk cyfrowy warto wybierać, kiedy zależy nam na możliwości personalizacji w ramach jednego zlecenia oraz kiedy samo zlecenie to kilka – kilkadziesiąt sztuk. Druk offsetowy będzie opłacalny przy zamówieniach idących w steki i tysiące, próg opłacalności to ok.  250 szt. Im większe zamówienie, tym lepsza cena jednostkowa offsetu. Jest też bezkonkurencyjny, jeżeli zależy Ci na zadrukowaniu niestandardowych powierzchni lub uzyskaniu idealnego odwzorowania barw i ponadprzeciętnej głębi kolorów.

Jak przygotować plik do druku offsetowego?

Projekty do druku metodą offsetowa najlepiej dostarczać w wersji PDF, niemniej podołamy też innym rozszerzeniom (np. JPG, AI, TIF czy EPS), w formacie 1:1 i rozdzielczości 300dpi.

Plik powinien być pozbawiony warstw, masek a teksty zastąpione krzywymi.

Oprócz tego w projekcie powinny znaleźć się spady, pasery czy oznaczenia bigowania.

Jak przygotować plik do druku cyfrowego?

Projekt drukowany jest bezpośrednio z pliku. Podobnie, jak w druku offsetowym, najlepiej dostarczyć PDF (niemniej inne formaty także da się zrealizować), format docelowy w rozdzielczości 300 dpi. Preferowana przestrzeń barwna to CMYK.

Plik musi być spłaszczony, teksty zamienione na krzywe a sam projekt powinien posiadać spady, sznyty czy oznaczenia bigowania.