Hulajnogi elektryczne – gdzie i jak można nimi jeździć?

Kobieta trzyma w dłoni hulajnogo elektryczną

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach zawładnęły polskimi drogami. Przepisy prawa do niedawna nie określały jednak dokładnie, jak traktować te pojazdy. Z tego powodu kierowcy hulajnóg napędzanych energią elektryczną mieli dużą dowolność w poruszaniu się po drogach i chodnikach.

Możliwa była między innymi jazda pod wpływem alkoholu i poruszanie się z dużą prędkością. Wszystko zmieniło się 20 maja 2021 roku, kiedy wprowadzono nowe przepisy, zakazy oraz wymogi dla kierujących hulajnogą. Jakie restrykcje obowiązują więc obecnie w Polsce w stosunku do hulajnóg elektrycznych? Kto i gdzie może nimi jeździć?

NIE dla hulajnogi elektrycznej na ulicy

Od 2021 roku hulajnogi elektryczne nie mogą się już poruszać po drogach. Kierujący hulajnogą muszą wybierać wyłącznie ścieżki rowerowe i drogi dla rowerów, jeśli znajdują się one w kierunku, w którym chcą się poruszać. Według nowych przepisów hulajnogi elektryczne mogą również korzystać ze śluz dla rowerów znajdujących się przy skrzyżowaniach. Jeśli jednak na określonej trasie nie ma żadnej ścieżki rowerowej, kierujący hulajnogą ma dwa wyjścia. W strefach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h hulajnoga może poruszać się po ulicy, przy czym jej maksymalna prędkość nie może przekroczyć 20 km/h. Niejeden sklep z hulajnogami elektrycznymi oferuje jednak modele o większych możliwościach, dlatego kierujący muszą ograniczyć swoje zapędy. W pozostałych przypadkach dopuszcza się jazdę hulajnogą po chodniku z zachowaniem pewnych wytycznych. Przede wszystkim kierujący ma obowiązek zachować pełną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym. Po drugie, hulajnoga może poruszać się z prędkością nie większą niż pieszy.

Hulajnoga elektryczna

Kto może poruszać się hulajnogą elektryczną?

Zmiana przepisów w dotknęła jednak nie tylko sposobu poruszania się na hulajnodze, ale również tego, kto może nią kierować. Za minimalny wiek uprawniający do samodzielnego kierowania hulajnogą elektryczną uznaje się 10 lat, przy czym każdy niepełnoletni kierowca musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą z kolei poruszać się na hulajnodze elektrycznej wyłącznie w strefach zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Obecnie zabronione jest również kierowanie hulajnogą z silnikiem elektrycznym pod wpływem alkoholu lub innych substancji. W przeciwnym razie kierującemu grozi kara grzywny i aresztu, która obejmuje także rower elektryczny i tradycyjny. Nieprzestrzeganie pozostałych przepisów wiąże się z kolei z karą w wysokości od 20 do 5000 zł. Co ważne, każdy kierujący hulajnogą może być kontrolowany zarówno przez policję, jak i straż miejską i gminną.