Dynamicznie rozwijający się rynek IT – gdzie szukać podwykonawców?

Osoby pracują w rozwijającej się branży IT

Artykuł partnera.

Usługi informatyczne i programistyczne od wielu lat są w cenie i nic nie wskazuje na to, by miało się to wkrótce zmienić. Przemawia za tym postępująca automatyzacja, którą można obserwować w niemal każdej branży. Dynamiczny rozwój rynku IT sprawia, że wybór kontrahenta nie jest tak prosty, jak kiedyś. Dlatego warto poznać najbardziej efektywne sposoby pozyskiwania rzetelnych podwykonawców i współpracy z nimi. Odpowiedzią jest outsourcing IT, czyli IT Contracting, nazywany też body leasingiem.

Specyfika branży IT – tryb pracy i formy zatrudnienia

Obecnie tradycyjne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych coraz częściej zamieniane jest na bardziej elastyczne formy współpracy. Należą do nich popularne B2B, freelancing oraz szczególnie często spotykany w branży informatycznej outsourcing IT. Specyficzny tryb pracy specjalistów IT umożliwia dokonanie znacznych modyfikacji czasu i sposobu wykonywania obowiązków wobec kontrahenta. Klient i podwykonawca mogą ustalić dogodne dla siebie warunki współpracy, zachowując maksymalną swobodę dla obu stron.

Na czym polega body leasing?

Jednym ze sposobów szukania podwykonawców z branży IT jest tzw. body leasing, który polega na delegowaniu pracowników przez agencję specjalizującą się w outsourcingu kadr. Jest to wygodne rozwiązanie dla branż, które notują okresowy wzrost zapotrzebowania na pracowników związany np. z realizacją nowego kontraktu. Ta forma zatrudnienia przynosi korzyści zarówno osobom zarządzającym zasobami ludzkimi w firmie klienta, jak i samym pracownikom. Podmiot będący zleceniodawcą może korzystać z usług świadczonych przez specjalistów z branży IT, nie zatrudniając ich. To znacznie przyspiesza proces pozyskiwania pracowników i eliminuje konieczność spełnienia obowiązków pracodawcy.

Team leasing – odpowiedź na duże zapotrzebowanie na specjalistów IT

Team leasing polega na czasowym korzystaniu z usług zespołu programistów w ramach outsourcingu. Sprawdza się wtedy, gdy w firmie występuje zapotrzebowanie na grupę pracowników dysponujących specjalistyczną wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Projekt do zrealizowania, nowy kontrakt lub niespodziewane zlecenie – wszystko to można zrealizować bez poświęcania czasu na budowanie zespołu.

Outsourcing IT jako sposób na pozyskanie podwykonawców

IT Contracting czy Outsourcing to specyficzna forma współpracy specjalistów z branży IT z klientami. Kontrakt z agencją HR daje możliwość zyskania dodatkowych fachowców w dowolnym momencie. Outsourcing IT jest rozwiązaniem w przypadku, gdy Twoja firma nie doszacuje zapotrzebowania na specjalistów. Dużym plusem dla klienta jest także znaczna redukcja kosztów w porównaniu z zatrudnieniem pracownika na umowę o pracę.

Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT oraz duża konkurencja wśród pracodawców sprawiają, że zatrudnienie podwykonawcy informatyka lub programisty często okazuje się dość trudnym zadaniem. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy – agencji zajmującej się outsourcingiem pracowników.

Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/it-contracting