Jak powinna wyglądać utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego?

Utylizacja sprzętu elektrycznego

Artykuł sponsorowany.

Utylizacja sprzętu elektronicznego niesie ze sobą liczne korzyści. Jest opłacalna dla gospodarki, ponieważ ze zużytego sprzętu można odzyskać wartościowe surowce. Recykling sprzętu elektronicznego pozwala jednocześnie zabezpieczyć wchodzące w skład urządzeń elektronicznych substancje niebezpieczne, które mogą skazić środowisko i stanowią zagrożenie dla ludzi. Jak powinny przebiegać procesy utylizacji elektroniki i jak postępować ze zużytym sprzętem komputerowym czy telefonami?

Na czym polega utylizacja sprzętu elektronicznego i jaki jest jej cel?

Utylizacja elektroniki z jednej strony zmierza do zagospodarowania odpadów elektronicznych w taki sposób, by przestały one stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska, a z drugiej ma na celu możliwie jak najlepsze wykorzystanie elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektroniczny zawiera wiele cennych surowców, w tym szczególnie wartościowe, a niekiedy wręcz deficytowe lub trudne do zdobycia metale szlachetne oraz inne nieodnawialne surowce. Stare komputery, telewizory czy smartfony mają też w swoim składzie wiele części nadal możliwych do wykorzystania i po renowacji mogą być ponownie użyte jako komponenty w nowych produktach lub spożytkowane do naprawy zepsutych urządzeń. Utylizacja sprzętu elektronicznego ma więc głęboki sens ekonomiczny. Jest też koniecznością, jeśli chcemy funkcjonować w bezpiecznym i zdrowym otoczeniu oraz zachować nieodnawialne surowce dla przyszłych pokoleń.

Jak powinna wyglądać utylizacja sprzętu elektronicznego?

Utylizacja sprzętu elektronicznego musi być zorganizowana zgodnie z przepisami gwarantującymi bezpieczny przebieg procesów unieszkodliwiania i recyklingu odpadów. Chodzi o to, by na żadnym etapie odpady nie przedostały się do otoczenia, a ich procesy przetwarzania były przyjazne środowisku – oszczędzały zasoby i energię, nie wywoływały emisji zanieczyszczeń i CO2, oszczędzały surowce pierwotne. Jak wyjaśniają specjaliści ze Stena Recycling, utylizacja sprzętu elektronicznego powinna koncentrować się na ponownym wykorzystywaniu działających produktów oraz komponentów w celu wydłużenia okresu eksploatacji elektroniki oraz optymalnego wykorzystania zasobów. Priorytetami przy zbieraniu, sortowaniu, ponownym wykorzystaniu i recyklingu urządzeń elektronicznych powinny być właśnie: bezpieczeństwo oraz ochrona środowiska. Stena Recycling ma ponad 30 lat doświadczenia w recyklingu i ponownym wykorzystaniu sprzętu elektronicznego, prowadzi nowoczesne centra recyklingu odpadów w Europie i Polsce, w tym ośrodki, których specjalnościami są recykling i utylizacja sprzętu elektronicznego, usługi typu reuse oraz odzysk surowców.

Recykling sprzętu elektronicznego w nowoczesnych centrach Stena Recycling

Utylizacja sprzętu elektronicznego i elektrycznego w zakładach Stena Recycling obejmuje urządzenia i odpady elektroniczne, w tym telefony komórkowe, płaskie monitory, komputery, małe urządzenia AGD, lodówki, klimatyzatory i inne odbierane na bieżąco od firm z całej Polski. Zużyty sprzęt jest tu demontowany – ręcznie usuwane są z niego, a następnie utylizowane wszelkie odpady niebezpieczne, demontowane są komponenty nadające się do ponownego użycia i automatycznie sortowane metale oraz tworzywa sztuczne. Odzyskane surowce wtórne po odpowiednim przetworzeniu i weryfikacji jakościowej sprzedawane są hutom, odlewniom, producentom elektroniki i innych wyrobów z całego świata, by mogły ponownie trafić do obiegu jako składniki nowych produktów.