Jak skonfigurować rekord SPF?

Ososby w firmie zajmują się konfiguracją SPF

SPF mail to metoda uwierzytelniania poczty e-mail, która wpływa pozytywnie na ograniczenie liczby wiadomości, które są spamem. Z tego względu coraz więcej firm korzysta z takiego rozwiązania. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że zabezpieczenie SPF dotyczy tylko komunikacji między serwerami SMTP.

Internauci nie muszą niczego zmieniać w opcjach programów pocztowych, żeby korzystać z rekordu SPF. Warto pamiętać, że do jego działania wymagane jest ustanowienie odpowiedniej konfiguracji w strefie samej domeny. Mowa tutaj o takiej strefie, w której tworzone są skrzynki e-mail. Jak skonfigurować rekord SPF? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest rekord DNS SPF?

Sender Policy Framework to niekomercyjny projekt. Jego celem jest wprowadzenie zabezpieczenia serwerów pocztowych. Takie rozwiązanie jest coraz częściej wdrażane przez usługodawców. Założeniem SPF jest to, żeby nie przyjmować poczty z niedozwolonych źródeł, co jest dość powszechnym problemem obecnie. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie ma na celu dobrze wpłynąć na ograniczenie liczby wiadomości mailowych, które są spamem.

Należy jednak wiedzieć o tym, że zabezpieczenie SPF dotyczy tylko komunikacji między serwerami SMTP. Z tego powodu internauci nie muszą niczego zmieniać samodzielnie w swych programach pocztowych. Dlatego jest to bardzo popularne i chętnie stosowane rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć skrzynkę pocztową. Obecnie istnieje wiele firm, które zajmuje się implementacją takiej opcji. Zawsze najlepiej postawić na taką, która jest sprawdzona na rynku. Liczy się przede wszystkim jakość świadczonych usług.

Konfiguracja SPF DNS

Bardzo dobrym przykładem działającego mechanizmu weryfikacji źródła poczty jest na przykład popularny dostawca skrzynek elektronicznych. Mowa tutaj o potentacie Gmail. Systematycznie zaostrza on swą politykę wobec nadawców wiadomości mailowych. Często odrzucana jest korespondencja z tak zwanego niedozwolonego źródła. Oprócz tego wymagane jest obligatoryjne uwierzytelnianie SPF.

W sytuacji gdy dana domena używa konfiguracji OVHcloud, można sprawdzić, czy rekord SPF jest skonfigurowany dla takiej domeny. Do tego celu trzeba zalogować się do panelu klienta. Trzeba przejść do sekcji domeny, a następnie wybrać właściwą domenę. Należy kliknąć zakładkę Strefa DNS. Powinna pojawić się tabela. Na witrynie zostanie wyświetlona strefa DNS konkretnej domeny w OVHcloud. Złożona będzie z paru rekordów, które zostały symbolizowane przez wiersz takowej tabeli. Żeby odnaleźć wiersz, który odpowiada SPF OVHcloud, trzeba zastosować filtr wyświetlacza. Takowy plik może pojawić się w paru miejscach. Dlatego w rekordzie filtrowania TXT bądź SPF trzeba przechodzić z jednego do drugiego.

Zastosowanie DNS SPF nie jest skomplikowane, jednakże wymaga elementarnej wiedzy. Istnieją firmy, które pomagają w tym procesie. Warto skorzystać z ich usług.