Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości?

Mężczyzna pracujący na wysokoścu urzywa do tego spacjalistycznego sprzętu

Artykuł partnera.

Praca wykonywana na wysokości bez wątpienia zalicza się do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Podczas realizowania codziennych obowiązków, pracownik narażony jest na upadki, które mogą zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, a jednocześnie komfort pracy na wysokości, niezbędne jest skompletowanie najpotrzebniejszego sprzętu – są to tzw. środki ochrony indywidualnej, o których opowiadamy w artykule.

Sprzęt do pracy na wysokości – co wybrać?

Środki ochrony indywidualnej to niezbędne przedmioty czy elementy odzieży, które zapewniają pracownikowi bezpieczeństwo i komfort podczas pracy w niesprzyjających warunkach. Jest to termin, który obejmuje także sprzęt do pracy na wysokości, wśród którego wyróżnia się przede wszystkim linki, szelki lub amortyzatory bezpieczeństwa. Wszystkie z nich efektywnie chronią pracownika przed niebezpiecznym upadkiem. Jak mówi nam specjalista z firmy Rolmasz, oferującej sprzęt BHP i sprzedaż elektronarzędzi:

Podczas pracy w niesprzyjających warunkach, przede wszystkim na wysokości, równie ważne jest zaopatrzenie pracownika w specjalną odzież ochronną i akcesoria, takie jak hełmy czy kaski, elementy chroniące twarz, np. okulary i maski, rękawice, specjalne obuwie robocze i inne elementy ubrań roboczych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu do pracy na wysokości?

Warto podkreślić, że wybór niezbędnych przedmiotów do pracy w niesprzyjających warunkach nie może być przypadkowy. Niesprawdzony sprzęt, pochodzący z niepewnego źródła, może odznaczać się niską jakością, co z kolei bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo pracownika. Najlepszym rozwiązaniem staje się wówczas zainwestowanie w produkty, które wykonane są z materiałów wysokiej klasy. Akcesoria BHP dobrej jakości znaleźć można w większości miast w Polsce – sprzęt do pracy na wysokości i odzież ochronną w Żarach kupisz np. w sklepie Rolmasz. Ponadto większość producentów oferuje także szybką wysyłkę na terenie całej Polski.

Umiejętności pracownika a bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości

Choć odpowiedni sprzęt w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo pracownika podczas pracy na wysokości, niezwykle istotne jest posiadanie odpowiednich umiejętności, które dotyczą m.in. znajomości prawidłowej obsługi środków ochrony osobistej. Równie ważne są indywidualne predyspozycje osoby, takie jak brak lęku wysokości czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą panować na dużych wysokościach.

Przestrzeganie powyższych wskazówek oraz stosowanie się do obowiązujących aktualnie zasad BHP z pewnością sprawi, że praca na wysokości będzie nie tylko bezpieczna, ale i maksymalnie komfortowa.