Jak zostać barmanem? Najważniejsze informacje na temat pracy barmana

Kobieta pije drinka zrobionego przez barmana

Praca barmana interesuje wiele młodych osób, którym to kojarzy się ona przede wszystkim z kolorowymi drinkami, kontaktem z ludźmi i napiwkami. Rzeczywiście, praca za barem może być ciekawym doświadczeniem dla otwartej osoby, jednak nie każdy sprawdzi się w takiej roli. Zastanówmy się więc, czym dokładnie zajmuje się barman i co trzeba zrobić, aby dostać pracę na takim stanowisku. Praca barmana interesuje wiele młodych osób, którym to kojarzy się ona przede wszystkim z kolorowymi drinkami, kontaktem z ludźmi i napiwkami. Rzeczywiście, praca za barem może być ciekawym doświadczeniem dla otwartej osoby, jednak nie każdy sprawdzi się w takiej roli. Zastanówmy się więc, czym dokładnie zajmuje się barman i co trzeba zrobić, aby dostać pracę na takim stanowisku.

Na czym polega praca barmana?

Wiele osób wyobraża sobie barmana jako osobę, która rozmawia z gośćmi lokalu o ich problemach życiowych i miesza alkohole, w przerwach zliczając napiwki. Tymczasem praca barmana to nie tylko przygotowywanie drinków. Oczywiście, to głównie na tym opiera się ten zawód, dlatego bez odpowiedniej wiedzy na temat łączenia trunków, nie ma sensu szukać pracy jako barman. Osoby pracujące za barem mają jednak jeszcze kilka bardzo istotnych obowiązków, o których nie wolno zapominać. Po pierwsze, odpowiadają za szybką obsługę i dobry kontakt z klientem. Przygotowują nie tylko drinki alkoholowe, ale też inne napoje. Jednocześnie dbają o porządek w swoim miejscu pracy oraz pilnują stanu składników niezbędnych do komponowania drinków. Pomiędzy nalewaniem trunków do szklanek i kieliszków, przyjmują również płatności i rozliczają kasę, czyli samodzielnie obsługują klientów od przyjęcia zamówienia aż do jego wydania. Co więcej, nigdy nie mogą pozwolić sobie na gorszy humor, ponieważ odpowiednia postawa jest w tym zawodzie kluczowa. Łatwo stwierdzić więc, że nie każdy nadaje się więc do tego, aby zostać barmanem.

Kto ma potencjał na dobrego barmana?

Zanim przystąpimy do nauki sztuki barmańskiej, powinniśmy zastanowić się, czy mamy potencjał, aby zostać dobrym barmanem. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, z czym łączyć alkohole, aby drinki smakowały gościom lokalu. Trzeba charakteryzować się też określonymi cechami. Dobry barman:

  • jest ekstrawertykiem,
  • jest osobą energiczną i pełną charyzmy,
  • jest wygadany,
  • ma pozytywne usposobienie,
  • jest miły i uprzejmy,
  • jest cierpliwy.

W pracy barmana liczy się opanowanie, ponieważ wielu klientów pod wpływem alkoholu przejawia agresję. Osoba stojąca za barem nie może jednak ulegać takim emocjom i powinna wiedzieć, jak należy zachować się względem trudnego konsumenta. Nie bez znaczenia jest też wytrwałość fizyczna. W końcu nikt nie widzi barmana siedzącego na stołku – ta praca wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem na nogach. Pożądaną cechą u barmana jest również znajomość języków. Trudno wyobrazić sobie, aby osoba serwująca gościom drinki nie była w stanie płynnie rozmawiać z nimi chociażby po angielsku.

Jak nauczyć się sztuki barmańskiej?

Opanowanie techniki i zasad łączenia ze sobą trunków, napojów i dodatków to kwestia szkolenia i ćwiczeń. Osoba zafascynowana zawodem barmana może nauczyć się podstaw poprzez lekturę i samodzielne treningi – wystarczy, że znajdzie chętnych do degustacji. Wiele osób decyduje się jednak na szkolenie pod okiem specjalisty. Kurs barmański to najlepszy sposób na szybkie opanowanie najważniejszych zasad pracy barmana. Cena szkolenia nie jest wygórowana, a po zakończeniu nauki osoba marząca o pracy za barem może rozsyłać już swoje CV do różnych lokali. Warto jednak być przygotowanym na to, że pierwsza praca nie będzie polegała na serwowaniu drinków, lecz na pełnieniu roli pomocnika barmana, czyli barbacka.

Czego potrzebuje początkujący barman?

Niezależnie od tego, czy chcemy pracować jako barman, czy stać się jedynie domowym ekspertem od profesjonalnych drinków na przyjęciach i zaimponować znajomym, potrzebujemy odpowiedniego wyposażenia. Pod ręką osoby mieszającej trunki musi znaleźć się przede wszystkim:

  • shaker, czyli pojemnik do łączenia wszystkich składników drinka,
  • dozowniki do płynów,
  • długa łyżka barmańska,
  • sitko barmańskie,
  • szczypce i pojemnik na lód,
  • miarki o różnej pojemności,
  • otwieracze do wina i piwa.

Wszystkie te elementy powinien zawierać każdy podstawowy zestaw barmański. Oczywiście, poza takimi akcesoriami, barman potrzebuje również atrakcyjnie prezentujących się szklanek i kieliszków do serwowania swoich drinków. Warto wyposażyć się także w słomki, ponieważ wiele osób preferuje korzystać z nich podczas spożywania swoich trunków. Posiadając taki ekwipunek, można rozpocząć domowe szkolenie, korzystając z przepisów dostępnych w sieci. Nauka będzie wymagała zakupu różnych alkoholi, napojów, soków i takich dodatków, jak chociażby syrop cukrowy, mięta, brązowy cukier czy świeże owoce. Warto pamiętać również, że dobry barman potrafi stworzyć efektowne i pyszne drinki bezalkoholowe, dlatego podczas szkolenia do testowania można zaprosić też dzieci.

Domowym barmanem może zostać każda osoba, która przejawia zainteresowanie łączeniem alkoholi i napojów w ciekawy i przede wszystkim smaczny sposób. Wyposażona w sprzęt barmański i odpowiednie składniki może zrobić wrażenie na rodzinie i znajomych, W roli profesjonalnego barmana nie sprawdzi się jednak każdy. Taka praca wymaga posiadania określonych cech charakteru, właściwego podejścia do różnych klientów oraz poświęcenia. Jeśli mamy do niej predyspozycje, szkolenie i samodzielne treningi z pewnością pozwolą nam zarabiać na życie właśnie w tak niebanalny sposób.