Jaki przeskok wydajnościowy istnieje między Macbookiem z procesorem M1, a z procesorem M2?

Mężczyzna pracuje korzystając z macbooka

Apple wypuszczając swoje MacBooki, ze swoim autorskim czipem, M1, na pokładzie, definitywnie odgrodziło się od Intela i postanowiło iść własną drogą. Komputery z pierwszą generacją procesora M, są dostępne już na rynku od jakiegoś czasu, i praktycznie wszyscy recenzenci oraz użytkownicy są zgodni, że to rewolucja. Obecnie najnowszy czip od Apple, czyli M2, trafia do coraz większej liczby sprzętów z nadgryzionym jabłkiem. Jaki jest przeskok wydajności pomiędzy oboma procesorami? Czy mając Maca z procesorem M1, warto wymienić do na taki z procesorem M2?

W jakich urządzeniach Apple znajduje się procesor z serii M?

Dla przeciętnego użytkownika gigant z Cupertino jest znany przede wszystkim z iPhone’a oraz iPada. Jednak niemal od zawsze Apple wśród swoich produktów miał również komputery, tak stacjonarne, jak i te bardziej mobilne. Jednak nowe procesory z serii M, nie trafiły do wszystkich wymienionych powyżej sprzętów. Obecnie Apple czipy z serii M umieścił w takich sprzętach jak:

Podstawowa wersja iPada, rodzina iPhonów czy przystawka Apple TV pracują na czipach z serii A, które są najlepiej znane miłośnikom smartfonów z logo nadgryzionego jabłka.

Apple M1 vs Apple M2

Pod wieloma względami czip M1 był prawdziwą rewolucją na rynku procesorów. Sam czip jest oparty na architekturze ARM i zapewnia bardzo wysoką wydajność i kulturę pracy, która do tej pory nie była dostępna dla żadnego komputera z jakimkolwiek procesorem ARM. Obecnie laptopy od Apple, są najwydajniejszymi komputerami przenośnymi na rynku i nie zanosi się, aby konkurencja doskoczyła do poziomu giganta z Cupertino w ciągu kilku najbliższych lat.

Amerykański gigant technologiczny nie lubi jednak stać w miejscu i po tym jak ich najnowsze dziecko zostało owacyjnie przyjęte, Apple postanowiło zrobić kolejny krok. Tak oto narodził się procesor M2. Najnowszy czip giganta, na pewno nie będzie aż taką rewolucją jak jego poprzednik, jednak opublikowane testy potwierdzają spory skok wydajności. Oficjalne prasowe materiały podają wzrost wydajności o 18%, a przeprowadzone testy syntetyczne, które odbyły się po jego premierze, potwierdzają tą wartość.

W teście jedno- i wielowątkowym układ M2 był szybszy o odpowiednio 10 i 18%. Również pod względem wydajności graficznej M2 jest znacznie szybszy od swojego starszego brata, ponieważ różnica pomiędzy oboma chipsetami w teście wyniosła aż 42%.Tak duża różnica w testach graficznych wynika przede wszystkim z ilości rdzeni oby procesorów. Czip M1 ma dwie wersje 7- lub 8-rdzeniowe, w przypadku czipu M2, mamy do czynienia tylko z jedną wersją 8-rdzeniową.

Czy warto wymienić komputer z M1 na komputer z M2?

Technologia cały czas idzie do przodu, czego procesory z rodziny M są najlepszym przykładem. Pomimo premiery procesora M2 oraz sporego wzrostu wydajności, nie oznacza to, że komputery z czipem M1 są złe. W dalszym ciągu Maki M1 są piekielnie szybkimi urządzeniami, które bez problemu powinny posiadać zapas mocy na kilka najbliższych lat. Decydując się jednak obecnie na zakup komputera od Apple, warto wybrać taki z wersją M2, ponieważ oznacza to jeszcze większy zapas mocy, co przekłada się na dłuższe użytkowanie komputera. Seria M wydaje się na stałe zadomowić w produktach z Cupertino, warto śledzić jej rozwój.