Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Zapoznaj się z tymi sposobami.

Kobieta położyła swoje stopy na kaloryferze

Na etapie budowy domu musimy zastanowić się nad najważniejszą kwestią, czyli sposobem jego ogrzewania. Dostępnych jest wiele możliwości, jednak drastyczny wzrost cen sprawił, że trudno przewidzieć, która opcja okaże się korzystna także w przyszłych latach. W jaki sposób możesz skutecznie ogrzać budynek? Sprawdź!

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb domowników, jak i ich możliwości finansowych. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Wybierać można spośród pieców na paliwo stałe, gazowych, ale możliwe jest też ogrzewanie elektryczne domu. Ciekawą opcją jest inwestycja w pompy ciepła. Rozwiązań jest wiele, a pod uwagę należy wziąć styl życia domowników, jak i budżet, który może być przeznaczony na inwestycję w ogrzewanie domu. Globalne trendy nieustannie idą w stronę ekologii, a więc odnawialnych źródeł energii. Bez względu na wybrany rodzaj źródła ogrzewania, należy pamiętać o tym, aby zadbać o jego jak najwyższą efektywność. Niezbędne jest więc odpowiednie ocieplenie budynku, ale nie tylko. Polecanym rozwiązaniem są też kurtyny powietrzne montowane przy drzwiach, które ograniczają dopływ chłodnego powietrza z zewnątrz, jak i delikatnie docieplają dom.

Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu pelletem

Pellet to jedno z coraz częściej wybieranych źródeł ogrzewania w naszym kraju. Polecany jest zwłaszcza pellet sosnowy, który charakteryzuje się wysoką energetycznością, co za tym idzie, daje dużo ciepła. Nie ma w nim siarki czy popiołu, a więc jego skład jest czysty. Do produkcji pelletu używa się tylko pozostałości z tartaków oraz zakładów przemysłowych. Ma niższą kaloryczność od węgla, aczkolwiek jest to rozwiązanie tańsze od niego.

 • ekologiczność,
 • czystość i brak wydzielania pyłu,
 • wygoda stosowania,
 • nowoczesność i bezobsługowość pieca,
 • łatwość przechowywania pelletu,
 • możliwość uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze.

Propozycja ta jest dobrą opcją dla osób, którym zależy na komforcie i czystej kotłowni.

Ogrzewaniem piecem na ekogroszek

W ostatnim czasie ceny ekogroszku pobiły rekordy, jednak w dalszym ciągu w wielu domach spotkać można piec na to paliwo. Ekogroszek produkowany jest z najwyższej jakości węgla, o małej zawartości popiołu czy siarki, oraz o niskiej wilgotności. Kotły na to paliwo są to urządzenia nowoczesne, cechujące się wysoką wydajnością i niską emisyjnością. Wadą tego rozwiązania jest generowanie dużej ilości zabrudzeń. Aby ułatwić sobie oczyszczanie kotłowni, warto więc zainwestować w odkurzacze do popiołu. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że aktualnie ten sposób ogrzewania należy do bardzo drogich.

Ogrzewanie domu

Ogrzewanie piecem gazowym

Ogrzewanie piecem gazowym wydawało się jak dotąd bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Zainteresowanie tym sposobem ogrzewania było w ostatnim czasie ogromne. Zmieniło się to przez rosnące ceny gazu. Co ważne, jego zasoby nie odnawiają się, natomiast ubywa ich w dosyć szybkim tempie. Pomimo tego, rozwiązanie to ma wiele zalet, a przede wszystkim takie jak:

 • wysoka wydajność,
 • komfort użytkowania,
 • brak konieczności posiadania kotłowni,
 • bezobsługowość pieca,
 • czystość,
 • niewielka ilość potrzebnego miejsca.

Elektryczne ogrzewanie domu

Co ciekawe, nawet elektryczne ogrzewanie domu może okazać się ekologiczne. A przykładem na to jest piec akumulacyjny czy pompa ciepła. Piec akumulacyjny jest dosyć tanią inwestycją, jak i nie powoduje ogromnych kosztów eksploatacyjnych. Ponadto, jest to urządzenie właściwie bezawaryjne i bezobsługowe. Nie wiąże się też z koniecznością montażu kominów dymowych czy też dysponowania kotłownią. Pompa ciepła jest także ekologiczna, niezawodna, bezobsługowa i niezwykle oszczędna. Jej wadą jest natomiast wysoki koszt inwestycji.