Leasing maszyn – jak wybrać najlepszy?

Mężczyzna podpsije dokumenty leasingowe

Przedsiębiorcy co rusz poszukują skutecznego sposobu na to, aby zoptymalizować firmowe finanse, w tym ograniczyć wydatki do niezbędnego minimum. Pod uwagę biorą wówczas różnego typu formy finansowania, w tym przede wszystkim leasing maszyn czy innego rodzaju sprzętu. Przed podjęciem decyzji w tym obszarze warto jednak dokładnie zgłębić temat, biorąc pod uwagę jego najważniejsze aspekty.

Leasing maszyn – jak wybrać najlepszy? Podpowiadamy

Leasing to w ostatnich latach najpopularniejsza metoda na sfinansowanie firmowego sprzętu. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych, których udzielenie wiąże się najczęściej z szeregiem formalności i warunków do spełnienia. Leasing maszyn to natomiast bardzo wygodne, elastyczne rozwiązanie, które można dostosować do potrzeb każdego przedsiębiorcy.

Czym jest leasing urządzeń?

Leasing maszyn opiera się na umowie zawieranej między leasingodawcą a leasingobiorcą, która zakłada, że przedsiębiorca uzyskuje w użytkowanie sprzęt, a w zamian uiszcza opłatę wstępną oraz raty leasingowe. Najczęściej płaci je co miesiąc, a w ich skład wchodzi nie tylko kwota kapitału, ale i odsetki. Raty w zależności od tego, na co umówią się strony, mogą być malejące, rosnące, równe, a w wielu przypadkach także sezonowe, co oznacza, że najwyższe płatności przypadają na najlepsze miesiące dla danego podmiotu gospodarczego. Leasing maszyny jest opcją skierowaną zarówno do dużych, jak i małych przedsiębiorców, w tym właścicieli jednoosobowych działalności oraz spółek. Do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie, dlatego niewielkie znaczenie ma tutaj to, jak długo działa dana firma czy jakie obroty notuje.

Jakie są główne atuty leasingu maszyn?

Z finansowego punktu widzenia leasing urządzeń jest niezwykle korzystną opcją, która pozwala przedsiębiorcy na korzystanie z maszyn, ale bez konieczności poniesienia dużego wydatku. Firma może więc używać sprzętu i dzięki temu się rozwijać, a rozłożona nawet na lata płatność nie jest ogromnym obciążeniem. Przedsiębiorca zachowuje płynność finansową, a co więcej, leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej, a więc może zaciągnąć inne zobowiązania. Najważniejszą zaletą jeśli chodzi o leasing maszyn używanych lub nowych jest jednak możliwość zaliczenia wydatków na poczet kosztów uzyskania przychodu, co prowadzi do zmniejszenia podatku.

Czy warto wziąć leasing maszyn używanych lub nowych?

Leasing maszyn produkcyjnych, leasing maszyn przemysłowych, leasing maszyn cnc i wiele innych rodzajów – tego typu oferty można znaleźć na rynku. Wybór jest bardzo szeroki i wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb, wymagań, ale i możliwości samego zainteresowanego. Warto rozważyć więc wzięcie sprzętu w leasing, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji, trzeba przyjrzeć się takim aspektom, jak m.in. wysokości całej inwestycji, długości okresu spłaty, liczbie i wysokości rat, a także temu, czy będą one rosnące, malejące, a może sezonowe. Pamiętajmy, że każdy detal może odegrać kluczową rolę. Najważniejsze, aby przedsiębiorca uzyskał rozwiązanie, które w pełni będzie mu pasować i przyniesie korzyści dla biznesu.