Monitorowanie pojazdów komunalnych i śmieciarek – co ma na celu?

Monitorowanie pojazdów komunalnych i śmieciarek

Wywóz śmieci to niewątpliwie jedna z najważniejszych prac porządkowych dla współczesnych domów i mieszkań. Zalegające w pojemnikach worki generują bardzo nieprzyjemny zapach, przez co konieczne jest ich regularne opróżnianie. System pracy pojazdów komunalnych nie od zawsze był na najwyższym poziomie. Niejednokrotnie mogło się zdarzyć, że przez wzgląd na brak czasu, śmieciarka nie dojechała danego dnia po odbiór odpadów. Znacznie zmieniła to ustawa, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku. Jej celem było utworzenie obowiązku stosowania w pojazdach komunalnych wszystkich niezbędnych systemów monitorujących i planujących pracę. Poniżej postaramy się opowiedzieć nieco więcej o automatyzacji systemów do kontroli i weryfikacji przejazdu śmieciarek.

Co wchodzi w skład systemów stosowanych w pojazdach komunalnych?

Pojazd zwany śmieciarką to bez wątpienia skomplikowany układ. Nowoczesne samochody komunalne są zaopatrzone w wysokiej klasy systemy i mechanizmy wrzutowe, które znacznie usprawniają pracę i oszczędzają wiele czasu. Niemniej jednak, sam mechanizm kontroli i monitorowania przewozu umożliwia znacznie więcej. Dzięki wbudowanym systemom, pracownicy mogą pozwolić sobie chociażby na monitorowanie pojemników na śmieci poprzez ich bieżące ważenie na zsypie. Systemy wagowe to część niezwykle ważna jeśli chodzi o samo zwożenie śmieci. Procedury wymagają, aby pojazd wraz z przewożonymi odpadami nie przekraczał ciężaru dopuszczalnego, a wszystkie systemy mają za zadanie w tym pomóc. Oczywiście, ważenie odpadów nie jest najważniejsze w całym procesie monitorowania. Dzięki monitoringowi GPS i identyfikacji RFID, możliwe jest zarówno łatwe planowanie trasy przejazdu, jak i zdalna identyfikacja oraz zarządzanie odpadami na śmieci.

Mężczyzna w śmieciarce

Jakim wyposażeniem dysponują pracownicy?

Nie da się ukryć, że samo dysponowanie terminalem pokładowym jest niezwykle ważne dla pracownika i w znaczny sposób ułatwia mu pracę. Poprzez takie urządzenie jest on w stanie na bieżąco poruszać się po wyznaczonej odgórnie trasie, rejestrować obraz oraz zarządzać stanem pojazdu. Osoby pracujące z daleka od pojazdu mogą natomiast odbywać regularny monitoring śmieciarek i kontrolować postępy. Co ciekawsze, rozwiązania telematyczne dla pojazdów komunalnych dają też możliwość zdalnego przekazywania do centrali informacji o stanie paliwa.

Planowanie trasy przejazdu – czy na pewno pomaga pracownikom?

Planowanie trasy i harmonogramu działania to nie zadanie dla kierowców pojazdów komunalnych. Ci odgórnie otrzymują plany na dany dzień i muszą się do nich dostosować. Być może, z początku pracownikom ciężko było przyzwyczaić się do takiego systemu. Trzeba jednak przyznać, że dzięki niemu wracanie się nigdy nie będzie potrzebne, a odpady zostaną zebrane po kolei ze wszystkich miejsc. Oczywiście, sam harmonogram można w łatwy sposób zmodyfikować chociażby wtedy, gdy pojawi się nowe zlecenie. Niemniej jednak, nie warto tego robić, gdyż może to znacznie wydłużyć czas pracy. Systemy do tworzenia harmonogramu i trasy przejazdu mają na celu szybki i sprawny przejazd śmieciarki jak najmniejszym kosztem.