Odpowiednie środowisko dla pracy serwerów

Idealne pomieszczenie w którym znajdują się serwery.

Artykuł partnera.

Inwestując w rozbudowę infrastrukturę IT, większość przedsiębiorców zastanawia się głównie nad samym sprzętem do realizacji i obsługi określonych procesów. Niestety, to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Środowisko i otoczenie, w którym dane serwery będą pracować, jest równie istotne. Najlepszym przykładem na to są zróżnicowane serwerownie, w których panują jasno określone parametry, tj. temperatura, wilgotność itp. Sprawdź, co zrobić, by zapewnić najwyższy poziom efektywności i bezpieczeństwa – zwłaszcza gdy wykorzystujesz serwery Dell, które mają do zaoferowania imponujące możliwości.

Właściwe warunki pracy serwerów – jak dostosować pomieszczenie?

Jak dostosować serwerownie, by serwery Dell pracowały w niej tak, jak powinny? Przedstawiamy kilka istotnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę już na etapie projektowania powierzchni danego pomieszczenia.

Temperatura, wilgotność i wentylacja

Czym im niższa temperatura, tym lepiej? Otóż nie. Serwery najlepiej pracują w granicach między 10-15 stopni Celsjusza. Poniżej tej granicy wykorzystują one zbyt dużo energii na doprowadzenie do właściwego poziomu ciepła, co przekłada się na spadek efektywności. Należy do tego zadbać o wentylację, która ograniczy ryzyko wilgoci – najlepiej przy pomocy wentylacji mechanicznej.

Czujniki

Oczywiście ww. czujniki wilgotności i temperatury to nie wszystko, co powinno znaleźć się w serwerowni. Jest to jedynie element całej infrastruktury zabezpieczająco-monitorującej. Na liście powinny znajdować się także:

  • czujniki dymu – które stale będą pilnować zagrożenia pożarowego wynikającego z obecności stale pracujących układów elektrycznych i elektronicznych;
  • czujniki ruchu – które będą informować za każdym razem odbiorców, że ktoś znajduje się w pomieszczeniu.

Wszystkie przedstawione komponenty ochronne muszą być kompatybilne i sparowane bezpośrednio z systemem zabezpieczeń. Osoba odpowiedzialna za ochronę serwerów musi mieć stały wgląd do parametrów w czasie rzeczywistym. Nie zapomnij także o monitoringu i zabezpieczeniu drzwi antywłamaniowych zamkiem elektronicznym z dostępem na karty RFID lub klucze.

Zastanawiasz się nad tym, jak przygotować odpowiednio serwerownię, by była ona nie tylko dostosowana do warunków maksymalizujących efektywność, ale i gwarantowała maksymalne bezpieczeństwo? Jeśli nie jesteś ekspertem, nie warto ryzykować. Możesz skontaktować się ze specjalistami z ITPunkt.pl, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą w realizacji zamówienia od A do Z. Na temat serwerów wiedzą oni niemal wszystko – a najpopularniejsze na świecie serwery Dell nie mają przed nimi żadnych tajemnic.