Podnośniki koszowe – rodzaje i zastosowanie

Dwa podnośniki koszykowe stoją obok siebie

Podnośniki koszowe to nazwa wykorzystywana na określenie kilku typów maszyn: podestów nożycowych, przegubowych i teleskopowych. Wszystkie te sprzęty łączy jedno – kosz, w którym można transportować ludzi oraz narzędzia na różne wysokości, wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać konkretne prace. Jakie są rodzaje podnośników koszowych? Które branże wykorzystują je najczęściej?

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwignicowe przeznaczone do bezpiecznej pracy na wysokości. W zależności od tego, jaki typ podnośnika się wybierze, można z niego korzystać nie tylko na zewnątrz – nawet na nierównym terenie – lecz także wewnątrz budynków. Jakie są rodzaje maszyn i czym się charakteryzują?

Rodzaje podnośników koszowych

Ze względu na budowę wyróżnia się podnośniki koszowe przegubowe, teleskopowe oraz nożycowe. Przegubowe mają ramię z kilkoma punktami ruchomymi, które zgina się pod różnymi kątami. Jednocześnie cechują się dużym zasięgiem roboczym i znaczącymi możliwościami manewrowania. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp do strefy roboczej jest utrudniony albo ograniczony, ponieważ przy odpowiednim ustawieniu są w stanie ominąć przeszkody w postaci np. belek nośnych. To wyjątkowy sprzęt do pracy na wysokości nazywany nawet sprzętem do zadań specjalnych.

Podnośniki teleskopowe lub inaczej podesty teleskopowe mogą przetransportować pracowników i narzędzia naprawdę daleko albo wysoko. Mają najwyższe wysokości robocze oraz wysięgi boczne spośród wszystkich rodzajów maszyn. Ich ramiona składają się z kilku członów wysuwających się jeden z drugiego. Uwaga, podnośniki nie są tym samym czym ładowarki teleskopowe.

Podnośniki nożycowe nazywa się tak ze względu na konstrukcję mechanizmu. Kosz w tego typu maszynie oparty jest o krzyżujące się ze sobą ramiona. To właśnie one odpowiadają za podnoszenie platformy lub jej obniżanie. Te podesty ruchome doceniane są za wyjątkową stabilność, możliwość unoszenia dużych ładunków oraz wiele dostępnych rozmiarów koszy.

Poza tym podnośniki różnią się sposobem przemieszczania – mogą poruszać się samodzielnie, być montowane na samochodach albo przyczepach. Część modeli jest dostępna z napędem na cztery na cztery, niebrudzącymi kołami lub silnikami elektrycznymi. Dzięki temu da się łatwo znaleźć sprzęt dostosowany do swoich potrzeb.

Gdzie kupić lub wynająć różnego rodzaju zwyżki? Szeroką ofertę ma m.in. firma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Gdzie wykorzystuje się podnośniki koszowe?

Jakie branże wykorzystują podnośniki koszowe? M.in. budowlana, logistyczna, energetyczna i porządkowa, ale nie tylko. Podesty przydają się zarówno do montażu elementów instalacji, malowania trudno dostępnych miejsc, prowadzenia inwentaryzacji w magazynach wysokiego składowania, budowy energetycznych sieci napowietrznych, mycia okien w niektórych obiektach, czyszczenia rynien, wymiany oświetlenia w halach sportowych, przycinania drzew czy konserwacji dachów, jak i instalacji reklam wielkoformatowych, naprawiania sygnalizacji świetlnych, wznoszenia konstrukcji stalowych oraz nagrywania ujęć do filmów i seriali. Są bezpieczniejszą i wygodniejszą alternatywą dla drabin, a także rusztowań, dlatego chętnie wynajmują je lub kupują do swojej floty przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach.