Sportowa elegancja – kiedy przesadzamy?

Luźne eleganckie ubrania na manekinach w sklepie

W idealnym świecie bylibyśmy oceniani tylko na podstawie naszego zachowania czy pracy, którą wykonujemy. Niestety, nie żyjemy w takiej rzeczywistości i nasz strój wpływa na to, jak postrzegają nas inni. Sportowa elegancja to styl, który zwykle wybieramy do pracy. Panują jednak pewne zasady ubioru, których powinniśmy przestrzegać – szczególnie w korporacyjnym świecie. Powinniśmy uważać na to, kiedy przesadzamy z ubiorem.

Sportowa elegancja – co to właściwie jest?

Być może nie wszyscy z nas spotkali się z określeniem sportowej elegancji – jest to jednak polskie tłumaczenie szerzej znanego smart casual. Najprościej rzecz ujmując, to swobodny, aczkolwiek staranny ubiór. Łączy on w sobie elementy klasyczne, przepełnione elegancją wraz z dodającymi mu wyjątkowego charakteru luźnymi akcentami. To coś pomiędzy elegancką stylizacją, a ubraniem na co dzień.

Jeśli sportowa elegancja gości w twoim sercu, powinnaś zaopatrzyć się w kilka ubrań, które pozwolą ci na tworzenie wyjątkowych stylizacji. W twojej szafie zdecydowanie powinna się znaleźć dwurzędowa marynarka i pasująca do niej spódnica. Od ciebie zależy, czy preferujesz jednokolorowy komplet, czy może strój w kratkę.

Kolejną opcją może być dwuczęściowy komplet o dopasowanym kroju, składający się z ołówkowej spódnicy i bluzki z krótkim bądź długim rękawem. Sprawdzi się on wręcz idealnie do pracy w biurze – jest nie tylko wygodny, ale także ma stylowy charakter. Jeśli lubimy odrobinę wyróżniać się z tłumu, warto postawić na ciekawe wzory, przykładowo takie w azteckim stylu.

Sportowa elegancja musi być wygodna, jak i elegancka – to właśnie te cechy czynią ją tak wyjątkową! Pamiętaj, że istnieje jednak kilka błędów, które możesz popełnić podczas doboru outfitu. Aby tego uniknąć, nie zapominaj, jak istotna jest odpowiednia elegancka odzież w tworzeniu smart casual stylizacji!

Sportowa elegancja – pełna sportu, ale bez elegancji

Czasami zapominamy, że sportowa elegancja posiada w nazwie dwa słowa – skupiamy się wtedy jedynie na pierwszym wyrazie, zapominając o znaczeniu elegancji. Pamiętaj, że powinnaś się skupić na tej biznesowej, klasycznej części swej garderoby.

Być może odetchnęłaś z ulgą, kiedy zobaczyłaś swoich współpracowników i tym samym dowiedziałaś się, że jeansy są odpowiednim wyborem do twojej pracy. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, wciąż musimy wybrać ich odpowiedni rodzaj! Spodnie z dużymi dziurami nie sprawdzą się w zdecydowanej większości firm, dlatego warto postawić na ciemne jeansy, które wyglądają bardziej elegancko niż te, które wybierasz do domu bądź na spacer. Legginsy też są w większości przypadków nieodpowiednim wyborem – owszem, są wygodne, jednak brakuje im odpowiedniej elegancji. Lepiej z nich zrezygnuj.

Dobre biurko, złe buty

Buty są niezwykle ważną częścią naszej stylizacji – potrafią sprawić, że będzie ona wyglądać niesamowicie bądź wręcz przeciwnie… zniszczyć cały outfit. Zostaw w domu stare, zniszczone buty, jak i klapki, espadryle bądź sandały. Z drugiej jednak strony, szpilki również mogą okazać się nienajlepszym wyborem. Bywają one niezwykle niewygodne, dlatego trzymaj się szerszych i niższych obcasów – twoje stopy z pewnością będą ci za to wdzięczne.

Siła tkwi w szczegółach!

Odpowiednie akcesoria mogą sprawić, że nasz outfit będzie wyglądał zjawiskowo. W przypadku sportowej elegancji można jednak bardzo łatwo przesadzić – najczęstsze błędy polegają na wyborze zbyt casualowej bądź przepełnionej przepychem biżuterii. Lepiej zrezygnować z ciężkich kolczyków, bransoletek czy wisiorków.

Oprócz tego, pamiętaj, że środowisko biurowe nie zawsze jest odpowiednie dla koronkowych tkanin, jak i ubrań z dużym, wyraźnym logo – szczególnie jeśli nie należy ono do firmy, w której pracujesz. Może to wydawać się tylko drobnostką, jednak wpływa to na to, jak postrzegają nas inni – w tak prosty sposób możemy sprawić, że nasza sportowa elegancja będzie przesadzona.

A co z kolorami i wzorami?

Sportowa elegancja nie dotyczy jedynie kroju ubrań, ale również ich barw. Ciemne i neutralne kolory najlepiej sprawdzają się w tradycyjnych firmach, natomiast barwy jaśniejsze i bardziej wyraziste będą odpowiednie dla przedsiębiorstw otwartych, zorientowanych na ludzi. Powinniśmy o tym pamiętać, przygotowując naszą stylizację. Oprócz tego, zwierzęce printy pozostawmy na spotkanie ze znajomymi – w środowisku biurowym lepiej postawić na wzory klasyczne, takie jak kratka czy paski.