W jakim stopniu świadomość ekologiczna wpływa na wybory konsumentów?

Świadomość ekologiczna wpływa na wybory konsumentów

Artykuł partnera.

Wzrost świadomości ekologicznej staje się coraz bardziej zauważalny w społeczeństwie. Raport Open Research wskazuje, że aż co piąty Polak dba o środowisko i rozważa ekologiczne aspekty swoich wyborów. W jakim stopniu świadomość ekologiczna wpływa na decyzje zakupowe i jak firmy mogą odpowiadać na rosnące oczekiwania klientów?

Wpływ ekologii na wybory konsumentów – obserwacje rynkowe

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie z każdym rokiem. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu Open Research, coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na ekologiczne aspekty podczas dokonywania zakupów. Co więcej, aż 39% respondentów wybiera marki, które dbają o środowisko. Zmieniające się postawy ekologiczne widoczne są zarówno w codziennych zakupach spożywczych, jak i w wyborze większych i droższych produktów, takich jak samochody czy urządzenia AGD. Wybór produktów ekologicznych nie jest już tylko modą, ale staje się normą, czymś, co jest oczekiwane i doceniane.

Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów a wybory zakupowe

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, konsument zaczyna dokonywać wyborów, które są zgodne z jego wiedzą i przekonaniami. W badaniach z panelu Ariadna zauważyć można, że aż 60% badanych zadeklarowało, że gotowi są zapłacić więcej za produkty ekologiczne. To wyraźnie pokazuje, że świadomość ekologiczna wpływa na wybory konsumentów i staje się ważnym kryterium zakupowym, przekładając się na coraz większą popularność i sprzedaż produktów ekologicznych.

Co więcej, coraz ważniejszym aspektem jest to, co dzieje się wokół produktu, który kupują. Przykładem jest postawa ekologiczna konsumentów wobec zamówień pochodzących z e-commerce. Klienci chcą mieć pewność, że ich zamówienie jest wysyłane w przyjaznych środowisku, odpowiednio dopasowanych opakowaniach. Są świadomi tego, że zbyt duże opakowanie, w którym jest mały produkt, generuje niepotrzebne koszty transportowe i emisję zanieczyszczeń.

Jeden z największych producentów opakowań – DS. Smith, nadmienia, że pakowanie przesyłek w źle dopasowane pudełka generuje prawie 2,5 mln dodatkowych kursów samochodów dostawczych, co przekłada się na ponad 42 tys. ton zbędnego CO2 w powietrzu. Ponadto dużym problemem są sztuczne materiały stosowane do pakowania produktów, takie jak plastikowe wypełniacze czy plastikowe taśmy klejące, które stosowane są w nadmiarze i generują dodatkowe odpady nienadające się do ponownego przetworzenia. Reakcja konsumentów na takie zjawisko zaczyna być coraz bardziej jednoznaczna. Już teraz blisko połowa (46%) docenia ekologiczne pakowanie paczek i chce otrzymywać zamawiane produkty w eko opakowaniach pochodzących z recyklingu.

Ekologia a e-commerce – jak zadbać o ekologiczną wysyłkę i opakowanie?

W perspektywie rosnącej świadomości konsumentów ekologia w e-commerce to jedno z kluczowych wyzwań. Klienci oczekują, że firmy nie tylko dostarczą im produkt, ale także zadbają o ekologiczną wysyłkę i opakowanie. To stwarza nowe możliwości dla firm, które mogą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, aby zaspokoić te oczekiwania.

Jednym z nich, umożliwiającym firmom odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów, jest zamiana plastikowych wypełniaczy na papierowe, wykonane z materiału poddanemu recyklingowi.

Ekologiczne wypełniacze do paczek od TreECO oraz paksystemy, takie jak konwertery do papieru, umożliwiające formowanie wypełniaczy, to sposób na wydajne i skutecznie zabezpieczanie produktów, a co najważniejsze realne zminimalizowanie ilość odpadów. Ponadto, by obniżyć koszty transportu oraz ilość papierowego wypełnienia, TreECO stosuje automatyczną pakowarkę, która przycina paczkę do najwyższego punktu. Dzięki temu nadmiar materiału zostaje usunięty, a puste przestrzenie zniwelowane. To jeden z pierwszych kroków do stworzenia ekologicznego e-commerce, który odpowie na potrzebny konsumentów, a co najważniejsze wpłynie pozytywnie na stan środowiska naturalnego.

Podsumowując, rynkowi eksperci wskazują, że zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność biznesu w nadchodzących latach znacząco wpłyną na politykę firm niemal z każdej branży. Determinują to rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące ochrony środowiska i klimatu. Firmy, które zadbają o ekologiczne aspekty swojej działalności, mają szansę zyskać przewagę konkurencyjną i zdobyć lojalność ekologicznie świadomych konsumentów.