Wykształcenie to podstawa – które kierunki studiów są najpopularniejsze?

Pełna sala studentów na auli wykładowej

Człowiek uczy się przez całe życie – tak mówi nasze rodzime porzekadło. Sęk w tym, że aby uzyskać odpowiednie i pożądane przez nas wykształcenie, warto wiedzieć, jakie kierunki studiów cieszą się obecnie największą popularnością.

Popularność ta wynika przede wszystkim z możliwości pracy, które nam dają. Sprawdźmy zatem, które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe.

Specjaliści z branży IT potrzebni od zaraz

Nie ma co ukrywać – współczesna gospodarka w dużej mierze opiera się na najróżniejszych rozwiązaniach z zakresu informatyki. Tym samym, jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów jest właśnie informatyka.

Co ciekawe, coraz więcej kobiet decyduje się na podjęcie studiów na tym właśnie kierunku, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Informatycy tuż po ukończeniu uczelni wyższej dostają dobrze płatną pracę. Wynika to przede wszystkim z tego, że w każdym sektorze gospodarki działają najróżniejsze systemy informatyczne – chociażby te służące do komunikacji wewnątrz firmy. Informatycy obsługują także systemy monitoringu czy sieci komputerowe, nie wspominając już o możliwości zrobienia kariery jako programista. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że to właśnie informatyka jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków kształcenia.

Bez znajomości języka obcego ani rusz!

Znajomość języka obcego we współczesnym świecie jest koniecznością. Uczymy się go już w szkole podstawowej, następnie w szkole średniej, a także na studiach. Filologia angielska, jako nauka o najbardziej popularnym języku świata, to obecnie niezwykle oblegany kierunek studiów. Po jej ukończeniu możemy podjąć pracę jako nauczyciel tego języka, ale także jako tłumacz.

Co więcej, kiedy przeglądamy oferty pracy, znajomość języka obcego – najczęściej angielskiego właśnie – jest warunkiem, który musimy spełniać, jako potencjalni pracownicy danej firmy i to na najróżniejszych stanowiskach. Osoby, które ukończyły kierunki studiów związane z językami obcymi, mają zatem znacznie większe szanse na podjęcie dobrze płatnej posady, niż te, które znają obce języki jedynie w stopniu podstawowym lub średniozaawansowanym.

Rynek pracy cały czas się rozwija. Osoby, które ukończyły takie kierunki studiów, jak te związane z branżą IT czy językami obcymi, nie muszą się martwić o to, czy znajdą dobrze płatną pracę – jest to bowiem więcej, niż pewne. Te rynki są bowiem bardzo oblegane.Zwłaszcza jeśli nie zaprzestaną swojego rozwoju równo z opuszczeniem murów uniwersytetu.