Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS Katowice

Budynek zus'u do, którego udają się interesanci w celu załatwienia spraw

Adres, kontakt i godziny otwarcia

Adres: ul. Gen. J. L. Sowińskiego 2, 40-018 Katowice.

Kontakt ZUS Katowice: (22) 560 16 00.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8.00-17.00.

Wtorek – Piątek: 8.00-15.00.

ZUS Katowice – zakres działania i zadania instytucji

Instytucja państwowa o nazwie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), posiadająca osobowość prawną, została utworzona 24 października 1934 roku na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Od tamtej pory pełni funkcję kluczowej instytucji w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. W swojej obecnej formie ZUS działa zgodnie z ustawą z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kierownictwo instytucji sprawuje Prezes ZUS, powoływany przez Prezesa Rady Ministrów, który również reprezentuje instytucję na zewnątrz. Nadzór nad działalnością ZUS wykonywany jest przez ministra odpowiedzialnego za zabezpieczenie społeczne.

Wśród zadań ZUS można wymienić między innymi:

Realizacja przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych obejmuje, między innymi:
1. Weryfikacja i ustalanie obowiązków związanych z ubezpieczeniami społecznymi,
2. Ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz ich wypłata, chyba że wykonują je płatnicy składek na podstawie innych przepisów,
3. Wymiar i pobór składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
4. Rozliczenia z płatnikami składek dotyczące należnych składek i wypłacanych przez nich świadczeń finansowanych z funduszy ubezpieczeń społecznych lub innych źródeł,
5. Prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych oraz kont płatników składek,
6. Orzekanie przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie Zakładu w celu ustalenia uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
7. Opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego;
8. Realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych;
9. Wystawianie legitymacji emeryta-rencisty uprawnionym do emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych, potwierdzających status emeryta-rencisty;
10. Zarządzanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych oraz Funduszu Alimentacyjnego;
11. Opracowywanie analiz i prognoz aktuarialnych w obszarze ubezpieczeń społecznych;
12. Kontrola orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy;
13. Kontrola wykonywania obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek i ubezpieczonych oraz innych zadań zleconych Zakładowi;
14. Wydawanie Biuletynu Informacyjnego;
15. Popularyzacja wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych;
16. Prowadzenie punktu kontaktowego dotyczącego wymiany danych w ramach Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009;
17. Realizacja działań prewencyjnych w zakresie rent.

PUE ZUS, czyli ZUS w Internecie

Jeżeli pragniesz utworzyć konto na Portalu Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, musisz mieć ukończone 13 lat. Można to zrealizować, wykonując kilka łatwych kroków.

  1. Odwiedź stronę www.zus.pl, a następnie w górnej części witryny kliknij „Zarejestruj w PUE”.
  2. Wybierz sposób rejestracji – do wyboru masz: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm].
  3. Wskazujesz następnie metodę rejestracji. Rejestracja na portalu PUE może odbyć się bez wychodzenia z domu. Jeśli posiadasz:
    • profil zaufany lub inną dostępną na login.gov.pl metodę identyfikacji – wybierz [Profil zaufany/login.gov.pl],
    • kwalifikowany podpis elektroniczny – wybierz [Twój kwalifikowany podpis elektroniczny],
    • konto bankowe, którego bank oferuje taką usługę wspólnie z ZUS – wybierz [Twoja bankowość elektroniczna].

Wybieraj odpowiednią dla siebie metodę.

Niektóre z Twoich danych zostaną automatycznie wprowadzone do formularza rejestracyjnego.

Jeżeli nie posiadasz żadnej z wyżej wymienionych metod, które pozwoliłyby Ci online potwierdzić tożsamość – wybierz [Do rejestracji]. Wprowadź samodzielnie swoje dane do formularza rejestracyjnego. W ten sposób utworzysz profil niezaufany i będziesz miał 7 dni na osobiste zgłoszenie się do placówki ZUS w celu potwierdzenia tożsamości.

  1. Wybierz jeden kanał komunikacji – adres e-mail lub numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – podany e-mail lub numer telefonu może być przypisany jedynie do jednego profilu PUE.
  2. Ustanów hasło do logowania na swoim profilu. Musi ono zawierać co najmniej 8 znaków, w tym małe i duże litery, znaki specjalne oraz cyfry. Hasło nie może być zbudowane z imienia, nazwiska ani daty urodzenia.
  3. Przeczytaj regulamin, a następnie zaznacz pole „Zapoznałem się z Regulaminem”.
  4. Kliknij [Zarejestruj profil].

Dane do logowania na portalu PUE ZUS otrzymasz na wybrany przez Ciebie kanał, czyli e-mail lub numer telefonu podany podczas rejestracji.

Rodzaje świadczeń w ZUS w Katowicach

W Katowicach Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje wiele rodzajów świadczeń. Oto one:

W przypadku choroby i macierzyństwa:

  • zasiłek lekarski,
  • świadczenie macierzyńskie,
  • dodatkowe świadczenie rodzicielskie MAMA 4+,
  • zasiłek opiekuńczy,
  • zasiłek kompensacyjny,
  • świadczenie rehabilitacyjne.

W przypadku długotrwałej niezdolności do pracy:

  • renta związana z niezdolnością do pracy,
  • renta edukacyjna.
  • W przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego:
    emerytura,
  • dodatek opiekuńczy do emerytur i rent.

W przypadku zgonu głównego żywiciela rodziny:

  • renta dla rodziny,
  • dodatek do renty rodzinnej dla sieroty całkowitej.

W przypadku wypadku w pracy i choroby zawodowej:

  • odszkodowanie jednorazowe,
  • świadczenia związane z chorobą, trwałą niezdolnością do pracy i zgonem żywiciela,
  • zwrot kosztów zakupu przedmiotów ortopedycznych.

Świadczenie 500+ w ZUS

Świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na dziecko do 18 lat, niezależnie od dochodów. Wnioski przyjmowane są elektronicznie od 2022 r. Przysługują rodzicom, opiekunom faktycznym, prawnym, zastępczym oraz dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych. Świadczenie nie przysługuje, gdy dziecko małżeństwo, w instytucji zapewniającej utrzymanie lub jeśli przysługuje świadczenie z zagranicy. Prawo do świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł miesięcznie. Wniosek można złożyć przez PUE ZUS, aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bank. Dołącz odpowiednie dokumenty do wniosku.

Kto musi płacić składki do ZUSu?

Przedsiębiorca płacący składki do ZUS Źródło: Vecteezy.com

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnikami składek są:

  1. Pracodawca – dla pracowników, osób odbywających służbę zastępczą, jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych związanych z innymi osobami fizycznymi w stosunkach prawnych uzasadniających objęcie ubezpieczeniami społecznymi (np. urlop wychowawczy, zasiłek macierzyński), z wyjątkiem osób, którym zasiłek macierzyński wypłaca ZUS.
  2. Jednostka wypłacająca świadczenia socjalne, zasiłki socjalne oraz wynagrodzenia w okresie korzystania ze świadczeń górniczych lub stypendiów na przekwalifikowanie – dla osób pobierających świadczenia socjalne w okresie urlopu, zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia oraz osób pobierających wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub stypendium na przekwalifikowanie.
  3. Podmiot, na rzecz którego wykonywana jest odpłatnie praca w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania – dla osób wykonujących na podstawie skierowania do pracy, lub osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli zasiłek wypłaca ten podmiot.
  4. Ubezpieczony zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne.
  5. Kancelaria Sejmu – dla posłów i posłów do Parlamentu Europejskiego, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 lipca 2004 r. o uposażeniu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 187, poz. 1925 ze zm.).
  6. Kancelaria Senatu – dla senatorów.
  7. Duchowny niebędący członkiem zakonu albo przełożony domu zakonnego lub klasztoru – dla członków swych zakonów lub, za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, inna zwierzchnia instytucja diecezjalna lub zakonna w odniesieniu do duchownych objętych tą zgodą.
  8. Jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Obrony Narodowej – dla żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskowową, z wyjątkiem żołnierzy pełniących służbę kandydacką.
  9. Ośrodek pomocy społecznej – dla osób rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem, jak również dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli zostanie uprawniony do wypłaty tych świadczeń przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Wartości składek na ubezpieczenia społeczne

Wartości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe przedstawione są jako procent i wynoszą:

  • dla ubezpieczenia emerytalnego – 19,52% podstawy wymiaru,
  • dla ubezpieczeń rentowych – 8,00% podstawy wymiaru,
  • dla ubezpieczenia chorobowego – 2,45% podstawy wymiaru,
  • dla ubezpieczenia wypadkowego – wysokość składki procentowej różni się, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym od wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz stosownymi aktami wykonawczymi tej ustawy.

Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS?

W dwóch sytuacjach przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku uiszczania składek:

  1. W przypadku łączenia tytułów ubezpieczenia – kiedy osoba ubezpieczona, poza prowadzoną działalnością gospodarczą, posiada również inne źródło przychodu, z którego pokrywane są składki ZUS.
  2. Gdy działalność gospodarcza zostaje zawieszona – jeżeli przedsiębiorca zawiesza swoją działalność na więcej niż 30 dni, nie ma obowiązku opłacania składek ZUS.

Mały ZUS

Aby skorzystać z tzw. małego ZUS w danym roku, musisz spełnić następujące warunki:

  1. Prowadzić działalność gospodarczą opartą na wpisie do CEIDG lub innych szczególnych przepisów.
  2. W roku kalendarzowym poprzedzającym dany rok, Twój przychód z działalności gospodarczej nie mógł przekraczać 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu tego roku (w 2018 r. wyniosło to 63 000 zł = 30 × 2100 zł), jeśli prowadziłeś działalność przez cały rok.

Ważne! Jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą tylko przez część poprzedniego roku, limit przychodu, którego nie można przekroczyć, będzie proporcjonalnie niższy. Aby obliczyć ten limit, należy:

  1. Podzielić 30-krotność minimalnego wynagrodzenia przez liczbę dni kalendarzowych w poprzednim roku.
  2. Pomnożyć wynik przez liczbę dni kalendarzowych, w których prowadziłeś działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym.
  3. Zaokrąglić wynik do pełnych groszy: w górę, jeśli końcówka wynosi 0,5 gr lub więcej, lub w dół, jeśli jest mniejsza.

Data przekazania dokumentów i uiszczania opłat

Jako osoba dokonująca wpłat składek, w tym samym okresie przekazujesz deklarację rozliczeniową (ZUS DRA), indywidualne raporty miesięczne (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RPA) oraz wpłacasz składki za dany miesiąc:

  • do 5. dnia kolejnego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – wpłacający mający osobowość prawną, np.: spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe, Kościoły, ZUS, ZOZ, itp.,
  • do 20. dnia kolejnego miesiąca – inni wpłacający składki, czyli osoby płacące wyłącznie składki na własne ubezpieczenia (np. wspólnicy spółek), przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej, zatrudniające innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (czyli spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).

Warto wiedzieć!
Jeśli koniec tego okresu przypada na święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uznaje się kolejny dzień roboczy.