Stacja dokująca z HP to rozwiązanie, którego potrzebujesz

Zamontowana stacja dokonujaca HP w laptopie

HP to producent znakomitych laptopów i jedna z firm, które jako pierwsze wyczuły modę na usuwanie z obudowy wielu portów, żeby ich sprzęt był lżejszy i przenośny. To jednak ma swoją cenę – jest nią brak możliwości podłączenia niektórych urządzeń. Rozwiązaniem są stacje dokujące.

Jak poważny jest to problem?

Czy naprawdę każdy potrzebuje stacji dokującej do HP? W skrócie: tak. Nie każdy od razu musi mieć zaawansowaną stację, ale choćby prosty replikator portów USB ze strony https://www.senetic.pl/hp/akcesoria_hp/notebooki_hp___akcesoria/stacje_dokujace/ to w wielu przypadkach niezbędne minimum. Wszystko dlatego, że choć laptopy HP są świetne jako urządzenia mobilne, to przecież wiele osób od czasu do czasu tęskni za funkcjonalnością, jaką zapewniają tylko zewnętrzne peryferia. W zastosowaniach biznesowych duplikatory to często za mało i tam trzeba korzystać z bardziej skomplikowanych, a więc i droższych rozwiązań. 

Czy jest jakaś alternatywa?

Rozbudowane stacje dokujące HP mogą kosztować około tysiąca złotych. To na tyle dużo, że można już się zastanawiać, czy są dla nich jakieś alternatywy. Teoretycznie oczywiście można próbować zadowolić się duplikacją portów, ale w opinii wielu użytkowników sprzęt HP jest tak wysokiej klasy i zapewnia tak wysoką wydajność, że zakup dużej stacji dokującej jest w pełni uzasadniony. Chodzi o to, aby móc nadal korzystać ze świetnego sprzętu, tylko po prostu uzupełnić pewne braki. I tu warto dodać, że o ile można oczywiście producentów laptopów krytykować za nadmierne usuwanie gniazd, to faktycznie niektóre z nich są dziś tak rzadko stosowane, że ich przeniesienie z obudowy na stację dokującą jest całkiem logicznym rozwiązaniem. Choćby VGA, rozwiązanie stare, kłopotliwe, mające już kilku niezłych następców.

Jakie opcje są do wyboru?

Skoro już wiadomo, że stacje dokujące są przynajmniej bardzo praktyczne, jeśli nie niezbędne, to warto skupić się na wyborze odpowiedniego modelu, a to może nie być proste.

  • Zwykłe replikatory portów mają podstawową funkcjonalność, pozwalają na podłączenie większości peryferiów, ale niewiele więcej.
  • Małe stacje dokujące Thunderbolt i stacje podróżne dają większe możliwości, są jednak droższe i cięższe od duplikatorów. Nie wpływają na ergonomię pracy w tak dużym stopniu jak stacje zaawansowane. Dla wielu użytkowników, którym zależy na zachowaniu mobilności, są one wyborem domyślnym.
  • Zaawansowane rozbudowane stacje dokujące HP pozwalają nawet na obsługę SATA i napędów optycznych, natomiast w ich przypadku nie można już mówić o mobilności. Mają wbudowane dodatkowe zasilacze, sporo dodatkowych portów, a nawet wbudowany mikrofon. To tak naprawdę urządzenia pozwalające zamienić laptopa w całkiem solidną jednostkę stacjonarną.

Przy wyborze należy oczywiście brać pod uwagę ceny, bo są one bardzo zróżnicowane, jednak kryterium podstawowym powinny być funkcje, jakie zyskuje się dzięki konkretnemu modelowi stacji dokującej.