Jak sprawdzić, czy mamy telewizory z DVB-T2/HEVC?

Czarny pilo od telewizora leży na biały stole

Artykuł partnera.

DVB-T2 (czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) to standard naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Uznaje się go za kolejny etap cyfryzacji telewizji. W Polsce przejście z DVB-T na DVB-T2 rozpoczni zakończyć ma się doe się 30 czerwca 2022 r. i będzie przebiegało stopniowo z rozróżnieniem na poszczególne regiony kraju.

Czy Twój telewizor jest gotowy na zmiany?

Zmiana nadawania standardu telewizji naziemnej jest coraz bliżej. Od 1 lipca DVB-T2 ma obowiązywać w całym kraju. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się dobrą jakością kanałów telewizyjnych, większą ich ilością, ale także jakością samego odbioru, upewnij się, czy Twój telewizor jest kompatybilny ze standardem DVB-T2 oraz z systemem kodowania HEVC (zwiększającym kompresję danych przy zachowaniu tej samej jakości).

Należy zwrócić uwagę na oba parametry. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli fabrycznie odbiornik będzie wyposażony w dekoder DVB-T2 bez kodeka HEVC, to nie będzie w stanie poradzić sobie ze zdekodowaniem sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC. Będzie w stanie zdekodować np. obraz AVC, który zaszyfrowany został według starszego standardu kodowania wizji, ale nie będzie umiał działać w najnowszym standardzie . W praktyce taki telewizor po zmianie standardu na DVB-T2/HEVC nie odczyta nadawanych treści. Wówczas konieczne będzie zaopatrzenie się w zewnętrzny dekoder, w celu poprawności odbierania programów telewizyjnych nadawanych w nowoczesnym standardzie. Inne wyjście to zakup nowego, zgodnego z nowym standardem telewizora.

Osoby, które mają telewizory z DVB-T2/HEVC nie muszą wymieniać urządzeń

Wymagania techniczne to podstawa, jeśli chodzi o zmiany zachodzące na etapie cyfryzacji. Dlatego najpierw należy ustalić, jaki mamy model telewizora. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie konkretnego producenta (firmy, która wyprodukowała nasz odbiornik), czy dany model jest zgodny z wymaganiami nowego standardu. Jego gotowość na DVB-T2 można też spróbować sprawdzić poprzez kanał testowy w zależności od dostępności w danej lokalizacji.

Gdy nadal do końca nie będziesz pewien, jaki masz model telewizora, najprościej będzie sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia. Tam powinny być zawarte wszelkie informacje o odbiorniku. W sytuacji, gdy tej instrukcji nie masz, to w przypadku telewizorów Samsung kod  modelu Twojego telewizora znajduje się na tabliczce znamionowej, którą znajdziesz na tylnym panelu urządzenia. Jest to numer, który pomoże Ci odnaleźć potrzebne informacje o urządzeniu w internecie.

Tuner w telewizorach Samsung

Właściciele telewizorów Samsung, które należą do wybranych serii wprowadzanych na rynek po 2015 r., w wielu wypadkach w ogóle nie muszą zaprzątać sobie głowy zmianami, ponieważ nie będą ich dotyczyły. Samsung, z myślą o planowanym przejściu Polski na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC, od lat odpowiednio się do tego przygotowuje. Wszystkie modele telewizorów Samsung, które są produkowane od roku 2018, oraz konkretne modele wyprodukowane w latach 2015–2017 mają wbudowany tuner DVB-T2/HEVC i bez problemu obsługują nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dowiedz się więcej na stronie Samsung: https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/jakie-telewizory-samsung-obsluguja-standard-DVB-T2/

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.