Jak zostać projektantem mody? Szkoły mody w Polsce

projektant mody

Marzysz o tym, aby zostać projektantem mody? Pamiętaj, że jest to branża dla osób kreatywnych oraz ambitnych, które posiadają mnóstwo interesujących pomysłów. Ważne jest również zdobycie kierunkowego wykształcenia. Nauka powinna odbywać się pod okiem najlepszych ekspertów z branży. Jest to najlepsza okazja do tego, aby zgromadzić pierwsze doświadczenia, a także wpisy do portfolio. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kariera rozpocznie się jeszcze przed oficjalnym wręczeniem dyplomu. Jeśli zastanawiasz się, jaką szkołę wybrać, to koniecznie skorzystaj z poniższych wskazówek.

Predyspozycje zawodowe

Interesuje Cię projektowanie ubioru? Pierwszym krokiem jest trafne określenie posiadanych predyspozycji zawodowych. Nie każdy jest stworzony do tego, aby zajmować się modą. Niezwykle istotne jest to, aby posiadać talent. Wielu rzeczy można się nauczyć, o ile tylko mamy „smykałkę” do tego, co robimy. Ogromną rolę odgrywa także kreatywność. Musimy stale tworzyć coś nowego, a jednocześnie niepowtarzalnego. Nie możemy wzorować się na innych i bazować na ich pomysłach. Posiadanie inspiracji nie jest niczym złym, jednak pamiętajmy o zachowaniu granic. Osoba zajmująca się projektowaniem odzieży powinna posiadać rozwiniętą wyobraźnię. Czasami po dostrzeżeniu jednego detalu w głowie twórcy rodzi się pomysł na niebanalną kreację. Dusza artysty to jednak nie wszystko. Nie można nie wspomnieć o umiejętnościach technicznych. Wykonanie projektów, które będą zrozumiałe dla innych wymaga stosowania się do ogólnie przyjętych norm. Ponadto, projektant mody powinien posiadać gruntowną wiedzę z takich dziedzin, jak np. kreślarstwo, malarstwo, krawiectwo. Nierzadko autor dzieła sam sięga po igłę i nitkę w chwilach napływającej weny.

Pierwsze kroki w branży

Wiele osób nie ma pojęcia, od czego zacząć. Mogłoby się wydawać, że branża mody jest wyłącznie dla wybranych, jednak nie jest to prawdą! Należy wziąć pod uwagę, że projektant-amator może nie być traktowany poważnie. Z tego względu ukończenie szkoły kierunkowej jest podstawą. Do wyboru mamy m.in. szkoły policealne, technika, państwowe oraz prywatne uczelnie wyższe. Już na samym początku należy zaznaczyć, że nie chodzi wyłącznie o to, aby zdobyć „papier” potwierdzający kwalifikacje. Im bardziej prestiżową szkołę wybierzemy, tym większe szanse na to, że uda nam się zaistnieć na rynku. Staniemy się atrakcyjni dla potencjalnych kontrahentów lub pracodawców – mogą nas oni zauważyć jeszcze w trakcie trwania nauki. Oprócz tego nie zaszkodzi brać udziału w różnego typu konkursach. To fantastyczna okazja do tego, aby się sprawdzić. Przed wysłaniem zgłoszenia należy jednak sprawdzić organizatora. Na swoje nazwisko pracujemy od samego początku.

Wybór szkoły mody

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoby, które marzyły o pracy w branży modowej miały spory problem ze znalezieniem dobrej szkoły w Polsce. W dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło! Dla osób, które chcą uczyć się mody w Warszawie wybór będzie największy. Na szczególną uwagę zasługują:
– Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie (MSKPU)
– Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
– Katedra Mody ASP w Warszawie
– VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
– SWPS w Warszawie

Ciekawym miejscem, poświęconym w 100% nauce mody jest MSKPU. To szkoła, w której można uczyć się na kierunku Projektowanie Ubioru, a po zdobyciu podstaw także kontynuować edukację w partnerskiej szkole mody IADE Creative University w Lizbonie. MSKPU funkcjonuje w branży już kilkanaście lat. Warto wiedzieć, że szkoła organizuje ekskluzywne pokazy, gdzie przyszli projektanci mogą zostać dostrzeżeni przez największe osobistości z branży.

Decyzji o wyborze szkoły nie należy jednak podejmować pochopnie. Oceny użytkowników mogą stanowić dla nas spore wsparcie. Na temat warszawskich szkół, w tym także MSKPU opinie można z łatwością znaleźć w internecie. Rekomendacje wystawione przez absolwentów stanowią najlepsze potwierdzenie, że jest to opcja godna uwagi.

Oczywiście jest także kilka szkół poza stolicą, w których można uczyć się mody. Rekomendowane szkoły mody w Polsce to m.in.:
– ASP w Łodzi
– Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
– Szkoła Artystyczna Projektowania Ubioru w Krakowie
– Artystyczna Alternatywa w Krakowie
– Fashion School w Poznaniu

Aby dowiedzieć się więcej o szkołach mody w Polsce, możesz także sięgnąć do rankingu stworzonego na podstawie ocen użytkowników w absolwentów – zobacz Wyniki ankiety Gdzie się uczyć mody w Polsce