Rola i znaczenie chłodziw do maszyn

Mężczyzna zajmuje się dodaniem chłodziwa do maszyny

Maszyny obróbcze do metalu, takie jak frezarki, wiertarki, tokarki czy skrawarki potrzebują specjalistycznych substancji chłodzących i olejów, aby zapewnić im prawidłowe działanie. Z ich wykorzystaniem wiąże się bowiem właściwe funkcjonowanie całego urządzenia, a także zapewnienie im odpowiedniej żywotności. Na czym dokładnie polega rola chłodziw do maszyn i jakie mają znaczenie podczas realizowanych procesów produkcyjnych? Sprawdźmy.

Do czego służą chłodziwa?

Podczas procesów produkcyjnych polegających na zaawansowanej obróbce metalu skrawaniem wytwarza się bardzo wysoka temperatura oraz duże tarcie pomiędzy narzędziem i obrabianym materiałem. W procesie skrawania powstaje także duża ilość wiórów, które mogłyby gromadzić się w obszarze obróbki. Ogromne ilości ciepła produkowane są w szczególności przy pracy z materiałami bardzo twardymi i trudnoobrabialnymi. Wykorzystanie chłodziw zaś:

  • obniża temperaturę narzędzia skrawającego, obrabianego materiału oraz przestrzeni obróbki,
  • zmniejsza tarcie,
  • zapewnia zabezpieczenie antykorozyjne, eliminując powstawanie niekorzystnych reakcji,
  • odprowadza powstające wióry.

Co daje wykorzystanie chłodziwa w urządzeniach obróbczych metalu?

Nowoczesne urządzenia do obróbki metalu oferowane przez renomowane firmy, takie jak Jazon, zaopatrzone są w systemy chłodzące, które w dużej mierze zmniejszają ilość wytwarzanego podczas pracy ciepła. Wówczas moc skrawania redukowana jest do właściwego poziomu, dzięki czemu obrabiarka nie ulega przegrzaniu ani przeciążeniu, nawet podczas ciągłej pracy. Wykorzystanie odpowiedniej ilości cieczy chłodzącej ma znaczenie również dla efektywności i trwałości obróbki. Chłodziwo zapewnia bowiem optymalizację procesów produkcyjnych oraz pozytywnie wpływa na żywotność i trwałość wykorzystywanych narzędzi.

Jak zadbać o wydajność chłodziwa?

Aby chłodziwo utrzymywało optymalną temperaturę pracy i było w pełni wydajne, należy o nie poprawnie dbać i regularnie czyścić. W tym celu wykorzystywane są specjalne filtry do chłodziw, które odzyskują chłodziwo z obiegu zamkniętego i oddzielają ciecz od opiłków czy innych zanieczyszczeń, które spłynęły wraz z nią do zbiornika po zakończonym procesie obróbczym.

Substancje chłodzące są wówczas odpowiednio filtrowane i usuwane są z nich cząstki aluminium, miedzi, stali nierdzewnej i żelaza. Właściwa pielęgnacja chłodziw zapewnia nie tylko optymalne działanie maszyny, ale też ograniczenie kosztów dzięki wtórnemu wykorzystaniu substancji chłodzących.