Trzy sposoby na regularne oszczędzanie

Kobieta regularnie oszczędza pieniądze

Artykuł partnera.

Regularne oszczędzanie to klucz do zgromadzenia pokaźnego kapitału – z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Niestety nie wszystkim przychodzi to z łatwością, czego powodem jest m.in. niższa świadomość w zakresie efektywnego oszczędzania. Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym odkładanie środków zakończy się sukcesem.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że do oszczędzania niezbędne są pokaźne dochody. Chociaż wysokie wynagrodzenie może sprzyjać uzyskaniu sporego kapitału w krótszym czasie, najważniejszy jest zwyczaj systematycznego odkładania pieniędzy.

Konto oszczędnościowe – podstawa regularnego oszczędzania

Aby móc regularnie oszczędzać, musisz mieć odpowiednie narzędzie –  najprostszym i najbezpieczniejszym z nich jest konto oszczędnościowe. To produkt bankowy, z którego można korzystać bezpłatnie, a który pozwala na pomnażanie zysków już od pierwszej odłożonej złotówki.

Dokonując regularnych wpłat na konto oszczędnościowe, twój kapitał będzie się systematycznie powiększał. Taki widok jest niezwykle motywujący – wypracowane odsetki powiększające wpłacone środki potrafią zachęcić do dalszego odkładania pieniędzy.

Pamiętaj! Wybierz dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe – najlepiej takie, które rośnie w miarę wzrostu zgromadzonego kapitału. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe z oferty Toyota Banku – z oprocentowaniem do 5% w skali roku!

Jak zacząć systematycznie oszczędzać?

Odkładanie pieniędzy musi wejść w nawyk. Na początku może to sprawiać pewne trudności, ale istnieje kilka sposobów ułatwiających przekucie oszczędzania w rutynę.

Potraktuj oszczędzanie jako kolejny rachunek do opłacenia

Czy też tak masz, że pieniądze na opłacenie rachunków znajdują się zawsze? Warto więc oszczędzanie potraktować jako jeden z nich, dzięki czemu znikną wszelkie wymówki typu „nie mam z czego odłożyć”. Określ, że miesięcznie będziesz płacić np. 50 zł i przez cały czas trzymaj się tych ustaleń.

Wskazówka! Aby oszczędzanie było skuteczniejsze, warto pieniądze na ten cel odłożyć w pierwszej kolejności.

Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków

Dokładnie przejrzyj domowy budżet i sprawdź, na co wydajesz pieniądze. Chociaż większość środków wykorzystujesz racjonalnie, mogą pojawić na liście jakieś niepotrzebne wydatki. Mowa głównie o takich kosztach, które ponosisz cyklicznie, a z których możesz zrezygnować, np. prenumerata czasopisma, abonament za serwis VOD. Chodzi o rzeczy, z których już dawno nie korzystasz. Uzyskane w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na oszczędności.

Odkładaj „resztę” z zakupów

Za każdym razem, gdy robisz zakupy, otrzymaną „resztę” wlicz w poczet oszczędności. Zdecyduj się na taki krok nawet wtedy, gdy płacisz kartą – wówczas wystarczy zrobić przelew na odpowiednią kwotę (zaokrąglij do pełnych złotych). 

Zacznij regularnie oszczędzać już dziś – szybko przekonasz się, że systematyczność w odkładaniu pieniędzy popłaca.