Uczciwa likwidacja szkód, sprawdź, co Ci przysługuje, a jak zagrywa ubezpieczyciel!

Mężczyzna ogląda samochód po stłuczce

Według danych z raportu Komendy Głównej Policji w 2020 roku doszło do 23 540 wypadków drogowych i 382 046 kolizji. Liczby te nie zawierają stłuczek niezgłoszonych do służb. Ubezpieczenia drogowe umożliwiają likwidację szkody, jednak często w kontakcie z ubezpieczycielem dochodzi do problemów i zaniżania kwoty odszkodowania. Dowiedz się, w jaki sposób możesz szybko naprawić auto i uzyskać uczciwą wypłatę z ubezpieczenia.

Na czym polega likwidacja szkody?

Po uszkodzeniu pojazdu wskutek wypadku lub kolizji warto jak najszybciej starać się o likwidację szkody z ubezpieczenia sprawcy OC lub własnego AC. Proces rozpoczyna powiadomienie ubezpieczyciela i przesłanie mu niezbędnych dokumentów. Towarzystwo ubezpieczeniowe analizuje zebrane informacje, ustala przyczyny wypadku oraz wysyła szacunkową wycenę naprawy zniszczeń. Na tym etapie często ubezpieczyciel proponuje dwie ścieżki likwidacji szkód, czyli:

  • wypłatę gotówkową – zwaną również wariantem kosztorysowym. Choć brzmi korzystnie, to niejednokrotnie proponowane są sumy zaniżone w stosunku do faktycznego kosztu naprawy pojazdu, ta opcja często bywa niekorzystna dla ubezpieczonego;
  • bezgotówkową likwidację szkód – ma miejsce w serwisie, który wyceni straty i sam będzie negocjował z ubezpieczycielem, taką usługę oferuje np. S-Plus. W tym scenariuszu, jeśli w trakcie napraw mechanicy odkryją inne uszkodzenia spowodowane kolizją, również będą w tej sprawie kontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Korzystniejszą opcją jest pozostawienie formalności specjalistom, którzy naprawią Twój samochód i ustalą uczciwą kwotę likwidacji szkód.

Jak wygląda bezgotówkowa likwidacja szkody?

Przy wyborze bezgotówkowej likwidacji szkody, ubezpieczyciel poprosi Cię o podanie serwisu, w którym zostanie wykonana naprawa pojazdu. Następne czynności, jakie musisz wykonać to:

  • ustalenie terminu z warsztatem samochodowym na dostarczenie pojazdu do naprawy,
  • odebranie pojazdu po usunięciu szkód.

Przy wariancie bezgotówkowym nie musisz podejmować żadnych innych działań.  Specjaliści z serwisu kontaktują się z towarzystwem ubezpieczeniowym i przekazują analizę rzeczoznawcy.  Wypłata ubezpieczenia następuje bezpośrednio na podstawie faktury z punktu likwidacji szkody.

Problemy po wypłacie odszkodowania do ręki

Jeśli zgodziłeś się na wariant kosztorysowy likwidacji szkody, a wydatki przekroczyły kwotę ubezpieczenia, nadal możesz starać się o zwrot kosztów. W tym wypadku musisz udowodnić ubezpieczycielowi skalę napraw lub powierzyć to zadanie firmie zajmującej się likwidacją szkód.